DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Türk Sağlık-Sen: “Memurların Maaşı Son 10 Yılda 3’te 1 Değer Kaybetti”

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırma, son 10 yılda harcamalardaki artışın geldiği akıl almaz noktayı gözler önüne sererken memur maaşlarında dolar bazında erimenin yüzde 31.5, çeyrek altın karşısında ise yüzde 36.9’a ulaştığını gözler önüne serdi.

Türk Sağlık-Sen: “Memurların Maaşı Son 10 Yılda 3’te 1 Değer Kaybetti”
03.02.2019
962
A+
A-

Araştırmada şu ifadelere yer verildi:

2008 yılı 100 baz alındığında 2018 TÜFE endeksi 245,1 olmuş bu 10 yıllık süreçte ülkemizdeki mal ve hizmetlerin bedeli yüzde 145,1 oranında artmıştır. 2008-2018 yılları arasında harcama kalemlerindeki artışları karşılaştırdığımızda araştırmaya konu olan 75 üründen 37 ürün yüzde 150 ila yüzde 543 arasında değişen bir artış gösterdi. Bu artışın içinde gıda sektörü liderliği elinde tutuyor.

Zorunlu tüketim mallarından olan patates yüzde 303, kuru soğan yüzde 543 oranında arttı. Mutfağın diğer olmazsa olmazların olan biber, domates gibi ürünlerde artış yüzde 160ı geçti. Taze sebzeler dışında kuru bakliyatlar, un vb. ürünlerde artış yüzde 150lik bir artış gözlemlendi. Tüketicinin cebini en çok yakan yine gıda harcamaları oldu. Ev kiralarına ise yüzde 100 zam geldi. Kişinin temel haklarından olan yaşama hakkının tamamlayıcısı tedavi (ameliyat) hizmetlerinde yüzde 176lık bir artış var. Bunların yanında ulaşım yüzde 81 ile yüzde 153 oranında artış gösterdi. Giyim, temizlik, eğitim alanları da bu durumdan payını aldı.

2008de ortalama memur maaşı 1.204,0 TL iken 2018’de 3.147 oldu. Maaşlardaki yüzde 161,3lük artışa rağmen araştırmaya konu olan 75 üründen 28inde yüzde 165ten fazla artış görüldü. Tüketim mallarına gelen bu artışların yanında 2008ten bu yana Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi de memur maaşlarını eritti.  2008de 1216 TL olup 935,3 dolara tekabül eden ortalama memur maaşı 2018’de dolar cinsinden 753,4e düşmüş; geçen 10 yıllık süreçte 2302,32 TL zamlanmış görünen ortalama memur maaşı dolar karşısında yüzde 20’lik bir düşüş yaşamıştır. 2016 yılından bu yana sürekli artan bu düşüş tüketicinin pek çok alanda zor durumda kalmasına sebep olur. Gerek dünyada gerekse ülkemizde pek çok mal ve hizmet dolar endekslidir, maaşlardaki bu erime alım gücünün ciddi anlamda düşmesine sebep olur. Bunlarla beraber 2008’de ortalama memur maaşı 16,7 çeyrek altında denk iken 2018 yılında bu sayı 10,20’ye düşmüş; maaşların altın karşısında kaybettiği değer %36,9 olmuştur. 2019 Ocak ayı için ortalama memur maaşı 3786,21 TL iken güncel kurla 711,4 dolara denk geliyor. Bu durum ise değer kaybının devam ettiğini gözler önüne seriyor.

ÖNDER KAHVECİ: SON 10 YILDA GÜNCELLENMEYEN TEK UNSUR MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI OLDU

Araştırma hakkında değerlendirmelerde bulunan Türk sağlık-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci,

“Gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlarımızın vazgeçemeyeceği harcama kalemlerinde enflasyonun oldukça üzerinde bir arış yaşandığı görünüyor. Memur maaşlarını hangi açıdan ele alırsak alalım geride kalan 10 yılda memurların net bir zarar içerisinde olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Gerek dolar bazında gerekse çeyrek altın bazında memurlar alım güçlerini yaklaşık üçte birini son 10 yılda kaybetmiş durumdadır. Bu durum kamu görevlilerinin ve emeklilerin bütçesinde telafi edilemez yaralar açmaktadır. Enflasyona endeksi maaş artışı inadından vazgeçilmediği müddetçe bu erime her geçen yıl artarak devam edecek gibi görünmektedir. Kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarında hayatımızı doğrudan etkileyen parametreler dikkate alınmazsa korkarız ki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bütün çalışanlarımız geri dönülemez bir borç batağının içine düşecektir.

Hatırlanacağı gibi 2019 yılı enflasyon hedefi sürekli güncellenmekte ve bütün ekonomik planlar yeni planlanan hedefe göre yapılmaktadır. Güncellenmeyen tek rakam memur ve emeklilere yapılan maaş artışları olmaktadır. Bu bakımdan en azından 2019 yılı için öngörülen memur maaş zamlarının bir kere daha gözden geçirilerek yeni hedefe göre revize edilmesi zorunlu hale gelmiştir.” dedi.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Öz Sağlık-İş Sendikası, Taşerondan Kadroya Geçenlerin Sorunları Yargıya Taşıdı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.