DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Türk Hemşireler Derneği’nden, Personel Alımında Lise Hemşire Açıklaması

Türk Hemşireler Derneği’nin, Sağlık Bakanlığı’nın Hemşire alımına ilişkin açıklaması…

Türk Hemşireler Derneği’nden, Personel Alımında Lise Hemşire Açıklaması
02.08.2019
2.084
A+
A-

Son günlerde Türk Hemşireler Derneği e-posta adresine, yoğun bir şekilde hem lisans hem de ortaöğretim mezunu hemşireler tarafından “Sağlık Bakanlığı 2019 kamuya sağlık personeli alımında ilk etapta alımı gerçekleşecek hemşire sayısına ve sağlık meslek lisesi- lisans mezunu hemşire alım oranlarına” ilişkin şikâyetler gelmektedir. Bu konuda meslektaşlarımız Türk Hemşireler Derneği’nin Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar nezdinde etkinliklerde bulunmasını talep etmektedir. Türk Hemşireler Derneği’nin bu konuya ilişkin görüşlerini siz meslektaşlarımız ile paylaşmayı gerekli buluyoruz.

Türk Hemşireler Derneği, 5634 sayılı Hemşirelik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 1. maddesinde de belirtildiği üzere, nitelikli bir hemşirelik bakımı verilebilmesi için hemşirelik eğitiminin uluslararası standartlarda lisans düzeyinde olması gerektiğini savunmaktadır. Maalesef ki ülkemizde hemşirelik eğitimi, 2014 yılına kadar pek çok düzeyde (kurs, orta öğretim, ön lisans, lisans) yürütülmüştür. Bu eğitim düzeylerinden biri de orta öğretim seviyesinde sağlık meslek liselerinde verilen hemşirelik eğitimidir. Türk Hemşireler Derneği, çocuk denilebilecek bir yaştaki sağlık meslek lisesi öğrencilerinin, çok tehlikeli olarak tanımlanan sağlık hizmet ortamlarında bulunmalarının uygun olmadığını, lise düzeyindeki hemşirelik eğitimin öğrenciler üzerinde hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan olumsuz etkilerinin olduğunu, dolayısıyla hemşirelik eğitimin orta öğretim düzeyinde verilmemesi gerektiğini savunmuş ve savunmaya devam etmektedir.

Bu konuda açıklığa kavuşturulması gereken en önemli nokta ise, Türk Hemşireler Derneği’nin sağlık meslek lisesi mezunu meslektaşlarına değil, sağlık meslek lisesinde hemşirelik eğitimi verilmesine karşı olduğudur.

Türk Hemşireler Derneği’nin tüzüğünde yer alan üyelik ile ilgili maddesi (madde – 5: B), derneğe üye olma şartlarını belirtmiş olup, sadece lisans mezunu hemşirelerin değil, Sağlık Meslek Liselerinin Hemşirelik ve hemşireliğe eş değer Sağlık Memurluğu Programı mezunu, Sağlık Meslek Lisesi “Ebelik-Hemşirelik” karma programı mezunu
hemşirelerin de üye olabileceği açıkça belirtilmiştir. Bu da Türk Hemşireler Derneği’nin tüm hemşirelik programlarından mezun hemşire meslektaşlarımızı temsil ettiği anlamına gelmektedir.

Hem sağlık meslek lisesi hem de lisans mezunu hemşire meslektaşlarımız arasında “ekmek parası” konusunda beliren bu durum ve ayrışma, maalesef oldukça üzücüdür. Bu ayrışma, hemşirelik temel eğitimi konusunda yürütülen politikalar nedeniyle de sert bir biçimde yaşanmış ve oluşmuştur.

Ağırlıklı olarak kamu eliyle yürütülmesi geren sağlık hizmetlerinde, hemşire istihdamı ile ilgili politikalar, geçmişten günümüze pek çok sorun barındırmaktadır. Bu sorunların en önemli nedenlerinden biri ise ihtiyaç belirlemeden, plansız bir şekilde hemşire yetiştirilmesidir.

Türk Hemşireler Derneği, sağlık insan gücü planlaması yapılmadan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının yetiştirilmesi, istihdam fazlası hemşire sorununu, hemşirelerin ucuz emek gücü olarak görülmesi gibi sorunları çeşitli platformlarda, kurumlarda, politika yapıcı ve uygulayıcılarla paylaşmış ve paylaşmaya devam etmektedir.

Meslektaşlarımıza ve halkımıza çağrımız, halkımıza nitelikli hizmet vermek adına önümüzdeki engellerle mücadelemizde bize katılmalarıdır.

Saygılarımızla.
Türk Hemşireler Derneği

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

YORUMLAR

  1. ŞENGÜL dedi ki:

    Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyenliği 2000 yılı mezunu olarak belirtmeliyim ki erken yaşlarda hayata sarılmak ve yönümü belirlemek üzere okumuş olduğum okul sayesinde 14 yıldır özel bir hastanede çalışıyorum.Ağaç yaşken eğilir sözünü doğrularcasına mesleğimi icra ederken en ufak bir kaygım yoktu.Üniversite mezunu arkadaşlarım ile benim el becerim arasında dağlar kadar fark vardı.Onlar daha zor alışma sürecinde biz ise çabucak konsantre oluyorduk.Küçük yaşlarda tanıştığım mesleğim edindiğim bilgilerim sayesinde 8 yıldır Enfeksiyon ve hatta Eğitim Hemşireliği Sorumluluğu yapıyorum.Bu okullar (sağlık liseleri) açılmadan önce keşke bu tür konular muhakeme edilseydi.20.000 lise mezunu verdikten sonra bu kadar kişi açıkta bekleyerek hizmet verememenin üzgünlüğü ve de ailelerin çocuklarını lise yaşlarda bulundukları yerden farklı bir yerde okutarak maddi manevi masraf etmeleri hep boşa mı gitsin yani.Siz düşünün artık gerisini çekilen çileleri yaşanılan sıkıntıları çekenler bilir.Şimdi lise mezunu hemşire olmaz diyenlere soruyorum akıl yaşta mıdır başta mıdır?Ele alacağımız konular bugünlerde bence işsizlik sorunları olmalı.Ben işsiz değilim Hamd olsun.Ama 10 binlerce insan iş kapısı için bekliyor.Okullara hemşire alımı olmalı.Okullarda ki yavrularımızın sağlık kontrolleri önemli değil mi?Hastanelerde enfeksiyon kontrolü yapılıyor bulaşıcı hastalığı olan ve olmayan izole edilerek.Pekiyi ya okullarda maalesef bu konulara hiç değinilmiyor.Havuza giderken sadece önlemler bir nebze de olsa tamamlanıyor.Yaşamın içinden sizlere sesleniyorum.Kapı arkasından dinlemekten artık vazgeçilsin.Hayat çok güzel elbette ama sağlık varsa her şey güzel sağlığımızı kaybetmeden hizmet ehli insanlara özellerde 10 sene üzeri çalışanlara devlete alımlarda hak tanınmalı.10 yıl süreyle özel hastanede çalışan ile yeni mezun KPSS den yüksek puan alan arasında ki farkın adını ben koyamadım.Maalesef ki şimdi bunlara önem vermek yerine lise düzeyi hemşire mesleğe uygun görülmüyor anlayamıyorum KPSS deki sınav yerine hizmete erişkin alan bilgisi sınavları olmalı sürci lisan ettiysek affola.Emeğe saygı yaşa takılmayalım lütfen!!

    1. Baharnaz39 dedi ki:

      Mukemmel bir sekılde ifade etmıssın iz bunun uzerıne soz soylemek ıcın sızın ve benim gibi tam donanımlı, acil bir hasta geldıgın de CPR yaparken zerrece tereddütsüz bir hekim ile aynı hatta fazla el becerisi, neyi nasıl yapması gerektiğini saniyelerin öneminin bilincinde yapan bizler ile genc erıskın yasta lise sonrası baslanan orgun bir unıversıte hayatında staj uygulamasındakı eksiklik ve yetersizlikler sebebiyle. Rahat rahat zamana yayarak gorulen yetersiz pratik ne kadar çok teorisi olsada bu meslekte bilgi yon veren, ısın amacına giden arac ise pratik. Bu sebeple 19 yasında bir meslektaşım ile 23 yasında BASLAYAN meslektaşım arasında ki farkı gözlerim gordu. 19 yas hastayı kardiyak arest sonrasında elleriyle yeniden geri dondururken 23 24 yasin uzaktan elleri buz kesmıs malesef mudahale etmesine bile izin verilmeyen acil vakalarda mı son derece donanımlı olunuyormus bu cok basit bir örnektir. 25 yıllık meslek hayatımda gördüğüm calısmaları anlatsam sasar kalırdı. Ama biz 4 yıl unıversıte okuyoruz diyenler. Iyı ya bizde mesleki egıtımı mızı 4 yılda tamamladık. Fark yaslı olmaları mi…