DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

Toplu Sözleşme İçin Uyarı Geldi: “15 Mayıs Köprüden Önceki Son Çıkış”

Kamu-Sen ve Tür Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2019 yılında toplu sözleşme masasında oturacak sendikaların belirleneceği yetki dönemine ilişkin olarak sosyal medya hesabı üzerinden kamu görevlilerine seslendi.

Toplu Sözleşme İçin Uyarı Geldi: “15 Mayıs Köprüden Önceki Son Çıkış”
07.04.2019
1.275
A+
A-

Son 7 yılda memurlarımızın gelirleri reel olarak sürekli eriyor” diyen Başkan Kahveci, “Toplu sözleşme masasına yetkili olarak gönderilen sendika ve konfederasyonların bu yetkiyi nasıl aldıklarını, toplu sözleşme masasında yetersizlikleri nedeniyle memurlarımızı ne denli zarara uğrattıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle geçtiğimiz sene enflasyon %20,3 olarak gerçekleşmişken bizleri %4+3,5 toplamda enflasyon farkı dahil yıllık %14,8 zamma mahkûm edenlerin kimler olduğunu söylemeye gerek yok” dedi.

Önümüzde, sayıları 3 milyona yaklaşan kamu görevlisi, 2 milyon dolayındaki emekli ve aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon vatandaşımızın ekonomik geleceğinin belirleneceği 2019 yılı toplu sözleşme görüşmeleri duruyor” diyen Genel Başkan Kahveci, “memurlarımız 15 Mayıs’a kadar sendika tercihlerini yapacaklardır. Kamu görevlilerimiz, haklarını gerçek anlamda savunacak sendikalara yetki vermediği takdirde bugüne kadar yaşanan kayıpların katlanarak artması kaçınılmaz son olacaktır. Bu nedenle 15 Mayıs, köprüden önceki son çıkıştır” dedi.

Kamu-Sen ve Tür Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin yetki sürecine ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde;


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ OKUL HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Kıymetli kamu görevlisi arkadaşlarım,

Bu yıl ağustos ayında toplu sözleşme görüşmelerinin beşincisi gerçekleştirilecek, kamu görevlileri ve emeklilerinin 2020 ile 2021 yıllarındaki mali ve özlük hakları belirlenecek. Bildiğiniz gibi toplu sözleşme sistemine geçtiğimiz 2012 yılı hariç bütün toplu sözleşme görüşmelerinde mutabakat sağlandı ve toplu sözleşme metni imzalandı.

Toplu sözleşmenin uygulanmasına hukuki mecburiyet getirilmiş olmasına rağmen son 7 yılda memurlarımızın gelirleri reel olarak sürekli eriyor. Gıda fiyatları başta olmak üzere yaşam maliyetlerinin ne denli yükseldiğini ama maaşlarımızda ki artışın cüz’i seviyelerde kaldığını hepimiz görüyoruz. Hayat pahalılığı karşısında maaşlarımız daha cebimize girmeden tükeniyor. Toplu sözleşme masasına yetkili olarak gönderilen sendika ve konfederasyonların bu yetkiyi nasıl aldıklarını, toplu sözleşme masasında yetersizlikleri nedeniyle memurlarımızı ne denli zarara uğrattıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle geçtiğimiz sene enflasyon yüzde 20,3 olarak gerçekleşmişken bizleri yüzde 4+3,5 toplamda enflasyon farkı dahil yıllık yüzde 14,8 zamma mahkûm edenlerin kimler olduğunu söylemeye gerek yok.


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Ek gösterge, emeklilikte maaşların düşmesinin önlenmesi, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, sosyal yardımların miktarının ve çeşitliliğinin artırılması, mülakatın kaldırılarak liyakat ve adalete dayalı bir atama ve terfi sisteminin getirilmesi, enflasyona endeksli maaş artış sisteminden vazgeçilerek refaha dayalı bir anlayışın getirilmesi, azalan maaşların telafi edilmesi için memur ve emeklilere ek zam verilmesi, yardımcı hizmetler sınıfı personelinin sorunlarının çözülmesi  gibi hayati konularda yürüttüğümüz çalışmalar herkesin malumuyken yıllardır yetkiyi elinde bulunduran bu sendikaların, kasalarına girecek parayı yükseltmek için dayanışma aidatı istemekten başka bir dertlerinin olmayışı, aramızdaki anlayış farkını açık bir şekilde ortaya koyuyor.  2002-2009 arasında yetkili olduğumuz 7 yıllık dönemde biz, memur ve emekli maaşlarına yıllık ortalama enflasyondan arındırılmış yüzde 17,9 zam almışız ama toplu sözleşme sistemine rağmen son 10 yılda, diğer sendikaların aldıkları zam yıllık ortalama yüzde 3,4’e düşmüş durumda.


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM HEMŞİRELİĞİ UZAKTAN EĞİTİM SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Bütün bu gerçekler ortadayken şimdi önümüzde, sayıları 3 milyona yaklaşan kamu görevlisi, 2 milyon dolayındaki emekli ve aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon vatandaşımızın ekonomik geleceğinin belirleneceği 2019 yılı toplu sözleşme görüşmeleri duruyor. Ekonomik gelişmeler; enflasyondaki yükseliş, döviz kurlarındaki tırmanış, gıda fiyatlarındaki artış memur ve emeklilerimizin doğrudan gelirlerini eritirken, son 10 yılda kaybedilen hakları da göz önünde bulundurup memurlarımız 15 Mayıs’a kadar sendika tercihlerini yapacaklardır. Kamu görevlilerimiz, haklarını gerçek anlamda savunacak sendikalara yetki vermediği takdirde bugüne kadar yaşanan kayıpların katlanarak artması kaçınılmaz son olacaktır. Bu nedenle 15 Mayıs, köprüden önceki son çıkıştır.

Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak yetkinin emin ve ehil ellere teslim edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kamu görevlilerimizin tercihlerini gerçek anlamda sendikacılık yapanlardan yana kullanacakları umuduyla tüm kamu görevlilerimize saygılar sunuyorum.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Döner Sermaye Adaletsizliği Son Bulsun

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.