DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı

Sendikalar Asgari Ücret Taleplerini Açıkladı

2021 Asgari Ücret görüşmeleri bugün başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesinde DİSK, Türk-İş ve Hak-İş bir araya gelerek taleplerini açıkladı.

Sendikalar Asgari Ücret Taleplerini Açıkladı
04.12.2020
2.029
A+
A-

2021 Asgari ücret görüşmeleri öncesi bir araya gelen DİSK, Türk-İş ve Hak-İş, bu yıl gerçekleşecek asgari ücret öncesi müzakerelerde bulundu. Toplantının ardından üç konfederasyonun ortak beklentisi açıklandı. Üç konfederasyonun toplantısında herhangi bir rakam verilmezken, özellikle vergi dilimi vurgusu yapıldı.

Bugün bir araya gelen DİSK, Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonları; “İnsan onuruna yakışır bir ücret” vurgusu yaparken; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Anayasası’nın girişinde, “işçinin ve ailesinin yalnızca geçimini temin eden ücret, insanca yaşamaya yeterli bir ücret değildir. Halbuki işçinin insanca yaşaması için yeterli ücrete sahip olması gerekir” vurgusu yaptı.

ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALI

Bugün itibari ile çalışan kesimin sırtında dayanılmaz bir vergi yükü olduğunu hatırlatan 3 konfederasyon; “Asgari ücret alan işçiler bile yılın son aylarında daha düşük ücret almaktadır. Asgari ücret kadar bir gelirin ücretli çalışanlar için vergi dışı bırakılması yönünde tüm sosyal taraflar arasında görüş birliği oluşmasına rağmen -şimdiye kadar- herhangi bir düzenleme yapılmamıştır.” dedi.

Asgari Ücretin insan onuruna yakışır bir seviyede olması gerektiğini vurgulayan işçi temsilcileri, bu yıl asgari ücret belirlenirken geçim şartlarının göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yaptı.

SENDİKALARIN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ VE TALEPLERİ

Bu yılki ücretten beklentilerini duyuran 3 konfederasyon, öncelikle asgari ücretin AGİ hariç ve net olarak duyurulması gerektiğini söyledi.

Ayrıca asgari ücretin ulusal düzeyde ve ‘tek’ açıklanmasını isteyen işçi temsilcileri, kamuda geçerli olan en düşük ücretin asgari ücret belirlenirken göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Son olarak talepler şöyle sıralandı;

  • Asgari ücret alan işçiler bile yılın son aylarında daha düşük ücret almaktadır. Asgari ücret kadar bir gelirin ücretli çalışanlar için vergi dışı bırakılması yönünde tüm sosyal taraflar arasında görüş birliği oluşmalıdır. İşverenlere sağlanan sosyal güvenlik prim desteğin benzeri işçilere de verilmeli ve işçilerin sosyal güvenlik haklarında bir kayıp yaratmayacak şekilde işçi SGK prim payı 5 puan düşürülerek bütçeden karşılanmalıdır.
  • Pandemi koşullarında işsizlik sigortasından işçilere yapılan ödemelerin (kısa çalışma ödeneği, nakdi gelir desteği ve işsizlik sigortası) alt sınırı asgari ücret olmalıdır.
  • Pandemide iş ve gelir kaybı olan işçilere asgari ücret düzeyinden az olmayan bir nakdi gelir desteği verilmelidir. Bu destek kayıtsız çalışan işçiler için bütçeden karşılanmalıdır.
  • “Sosyal Devlet” ilkesi gereği “aile yardımı” çalışmayan eş için uygulamaya konulmalıdır.
  • Sendikal örgütlenmenin olduğu işyerleri için asgari ücret teşviki uygulanmalıdır.

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.