Dolar 15,8769
Euro 16,8435
Altın 942,56
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Paz 23°C
Pts 25°C
Sal 25°C
Çar 24°C

Sağlık Sen:”Yıpranma Payı ve Lisans Tamamlama Hakkı Tarihi Bir Kazanım”

Genel Başkanı Metin Memiş, her türlü engele rağmen Türkiye’nin aydınlık geleceğine olan inancımızı korumamız gerektiğini, bütün kirli oyunlara rağmen geleceğe umutla yürüyüşümüzün devam edeceğini söyledi. Sakarya Şubesinin 4. Olağan Genel Kurulu’na katılan Memiş, burada yaptığı konuşmada sağlık çalışanlarının sorunları, elde ettiğimiz kazanımlar ve gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Sağlık Sen:”Yıpranma Payı ve Lisans Tamamlama Hakkı Tarihi Bir Kazanım”
15.10.2018
1.028
A+
A-

Konuşmasında Türkiye’nin hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşadığını söyleyen Genel Başkanı Memiş, “Sağlık-Sen olarak, adalet, ehliyet ve liyakat temelinde bir değişimin paydaşı olmaya devam edeceğiz. Sağlık-Sen’in gerek çalışanların, gerek ülkenin geleceğine bakışı hep çözüm odaklı olmuştur. Yeni dönemi de bu ruhla karşılıyoruz. Yeni yönetim sisteminde, emeğin değer gördüğü erdemli bir yönetim anlayışı bekliyoruz. Bürokratik tutuculuktan sağlık sisteminin kurtulmasını istiyoruz. Biz üreten Türkiye’ye inanan bir sendikayız. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, eşi bulunmaz bir emekle 7 gün 24 saat ülke insanına hizmet ediyor. İnanıyoruz ki Türkiye’yi geleceğe ancak bu fedakar ruh taşıyabilir. Bu yüzden Sağlık-Sen olarak bu kutsal emeğin sahiplerinin her açıdan güçlendirilmesi için mücadele ediyoruz. Çok şükür Sağlık-Sen teşkilatının gücüne ve vizyonuna yakışan güzel neticeler de elde ediyoruz” şeklinde konuştu.

YIPRANMA PAYI TARİHİ BİR KAZANIM

Yıpranma Payının topyekün Sağlık Sen teşkilatımızın mücadele azminin getirdiği bir kazanımı olduğunu belirten Genel Başkan Metin Memiş şunları söyledi: “4 yıl geçti çıkmadı diye fitne üretenler, Sağlık Sen’i hayal pazarlamakla itham eden gafiller  oldu. Ama Biz üyelerimize ve teşkilatımıza verdiğimiz sözü namus bilerek yılmadan mücadelemizi sürdürdük. Türk Sağlık Sen’in, SES yöneticilerinin bile önemli bir kazanım diyerek hakkı teslim ettikleri bir sonuç elde ettik. Sağlık Bakanlığımız’da yaklaşık 350 bin, üniversite hastanelerimizde yaklaşık 50 bin çalışan yararlanıyor. Daha güzeli, örgütlenme hakkı bulunmayan özeldeki  onbinlerce sağlık  çalışanına dokunan bir sendikal kazanım oldu. Çok şükür bu kazanım Hakkın rızasını dileyen Sağlık Sen kadrolarına nasip oldu.”

Sendikal mücadelenin sadece sonuç değil aynı zamanda bir süreç işi olduğunu ifade eden Memiş, 4 yıllık emeğin sonunda değerli bir kazanım elde edildiğini ancak yıpranma payı mücadelesini tüm talepler karşılana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Genel BaşkanıMemiş, “Dün yıpranma payı hakkı yoktu, bugün yıpranma payı mücadelemizde yeni bir başlangıç noktamız var. Cumhurbaşkanımız 5 yıla bir yıl demişti ve bütün sağlık çalışanlarını kapsayacağının sözünü vermişti. Bunun için mücadelemizi sürdüreceğiz. Geçmişe dönük uygulanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.İnanıyoruz, bu hedefe ulaşacağız. Sağlık Sen hedefinden asla kopmaz”şeklinde konuştu.

LİSANS TAMAMLAMA HAKKINDAN 100 BİNDEN FAZLA SAĞLIK ÇALIŞANI YARARLANDI

Lisans tamamlamanın da sendikamızın bir kazanımı olduğunu belirten Memiş, 100 binden fazla sağlık çalışanının bu haktan faydalandığını, lisans tamamlanan bölümlerin üst öğrenim sayılmasıyla da çalışanların gelirlerinde artış yaşandığını ifade etti.

Ülkemiz nasıl önüne çıkan her türlü engeli aşarak gelişim yolculuğunu sürdürüyorsa, Sağlık-Sen’in de her türlü engele rağmen, vizyoner kimliğiyle büyümeye devam ettiğini söyleyen Memiş, “4 yıllık emeğimiz ortada. Hiçbir sendikaya nasip olmayan kazanımlarımız var. Hem sendikamızın, hem ülkemizin karşılaştığı olağanüstü koşullara rağmen üye sayımızı 250 binin üzerine taşımış bir sendikayız. Bugün gönüllerde Sağlık-Sen varsa, ortada başarı varsa, emanete sahip çıkan bu samimi kadroların emeği sayesinde olmuştur. Çünkü Sağlık-Sen’de taş üstüne taş koymak isteyen her yiğide gönül kapıları açılır” ifadelerini kullandı.

Sağlık-Sen’in gönül erlerinin dilinde birlik, dirlik ve iyilik olduğunu söyleyen Memiş,  “hırsına köle olup yolunu şaşıranlar olabilir. Sendikal ideallerini ortaya koymak yerine güç ve çıkar ilişkileriyle kısa yoldan mevzi kazanacağını zannedenler olabilir ama bu anlayışın varacağı hedef hüsrandır. Sendikal ilke ve değerlerimiz her türlü kişisel hesabın üstündedir.  Sağlık-Sen’in vicdanı, karşısında kim olursa olsun, emanetin hakkını, her türlü güç ve çıkar ilişkilerinden koruyacaktır” dedi.

SÖNMEZ: YENİ DÖNEMDE DAHA ETKİN VE DAHA GAYRETLİ OLACAĞIZ

Genel Kurulda konuşan Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, Sağlık-Sen Sakarya Şubesi olarak aşkla ve şevkle 4 sene hizmet verdiklerini ifade etti. Sakarya’da en güçlü sivil toplum örgütlerinden biri haline geldiklerini belirten Abdullah Sönmez, ziyaret etmedikleri ilçe, kurum, kuruluş ve sağlık tesisi kalmadığını söyledi. Yeni dönemde daha etkin ve daha gayretli olacaklarını vurgulayan Sönmez, “Çalışanlarımızın emeğini bugün olduğu gibi yarınlarda da kutsal bir emanet olarak koruyacağız. Sağlık-Sen’e yakışan bir ruhla gecemizi gündüzümüze katacağız. Bu mücadeleyi vatan mücadelesi imandandır şuuruyla özgür ve güçlü bir vatanın, insanlık ideallerini kuşanmış medeniyet neferleri olarak vereceğiz” diye konuştu.

Sakarya Şubesinin Genel Kurulu’na Genel Başkanımız Metin Memiş’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Kemal Çırak, Himmet Bayar ve Mustafa Örnek, Adana Şube Başkanı Reccep Kurum, Afyon Şube Başkanı Abdülkadir Hız, Ağrı Şube BaşkanıFevzi Mağal, Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Şenol Şahin, Ankara 4 No’lu Şube Başkanı İbrahim Şahin, Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Aksaray Şube Başkanı Rıfat Kaya, Bilecik Şube Başkanı Orhan Pir, Bolu Şube Başkanı Sami Yılmaz, Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen, Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatçi, Denizli Şube Başkanı Metin Yüksel Koçoğlu, Düzce Şube Başkanı Ayhan Büyükbingöl, Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı,  Gaziantep Üniversite Şube Başkanı Cuma Kerkez, Giresun Şube Başkanı Kerim Süral, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Cesur Öztürk, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Musa Akan, İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Kahramanmaraş Şube Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci, Kars Şube Başkanı Hasan Yazıcı, Kilis Şube Başkanı Hüseyin Özcan, Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, Konya Şube Başkan Vekili Ahmet Fatih Özyılmaz, Konya Üniversiteler Şube Başkanı Mithat Şafak, Kütahya Şube Başkanı Yücel Akgün, Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgat, Ordu Şube Başkanı Bilal İnanlı, Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet, Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, Tunceli Şube Başkanı Özgür Kırmızıtaş, Uşak Şube Başkanı Muhammed Ali Aloğlu ve Yalova Şube Başkanı İbrahim Oktay katıldı.

Sakarya Şubesinin yeni yönetim kurulu şu şekilde oluştu:

Şube Başkanı Abdullah Sönmez, Şube Başkan Vekili Abdullah Arı, Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yavuz Bingöl, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Harun Kestane, Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Vedat İnan, Mevzuattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Esma Serdar, Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Veli Azkın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.