DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

Sağlık Personellerine 3600 Ek Gösterge İçin Yeni Kanun Teklifi

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun sunduğu teklif ile sağlık hizmetleri sınıfında yer alan memurların ek göstergelerinin artırılması öngörülmekte.

Sağlık Personellerine 3600 Ek Gösterge İçin Yeni Kanun Teklifi
14.04.2020
5.551
A+
A-

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği, Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi Kanun Teklifi 13 Nisan 2020 de Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna havale edildi. Teklif ile sağlık hizmetleri sınıfında yer alan memurların ek göstergelerinin artırılması öngörülmekte.

Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği kanun teklifi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifim ve Gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. 07.04.2020

GEREKÇE 

Memur aylıklarında önemli bir ödeme kalemi olan “ek gösterge”, memurların emekli olduktan sonraki ve mevcut durumdaki aylıkları ile emekli ikramiyelerini belirlemektedir. Bu nedenle kamu personelleri tarafından ek gösterge konusunda bugüne kadar pek çok kez talep ortaya çıkmış ve bilhassa 3600’den düşük ek göstergesi olanlar, göstergelerinin artması yönünde isteklerini sürekli olarak dile getirmiştir.

Devlet Memurları Kanununda memurların derecelerinin yükselmesi bir üst derecedeki boş kadroya bağlanması nedeniyle de sağlık hizmetleri sınıfında 1. dereceye ulaşmış olan doktorlar, 3600 ek gösterge almaya hak kazanırken bu derecenin altında kalan diğer sağlık çalışanları arasında ek gösterge eşit şekilde dağılmamaktadır.

Çin’in Wuhan Kentinte ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 Pandemisi olarak adlandırılan Corona Virüsle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin sağlık hizmetleri sınıfı da gerek aşı bulmak gerek sağlık hizmetini kesintisiz ve başarıyla yürütebilmek için virüsle teması göze alarak topyekün mücadele etmektedir.

Cumhurbaşkanının da bizzat katılım gösterdiği sağlık çalışanlarını 3 gün boyunca aynı saatte alkışlayarak onore etme eylemleri tüm halkta karşılık bulmuş ve vatandaşlar bu şekilde teşekkürlerini iletmiştir. Bu noktada devlete düşen de sınıf ayrımı olmaksızın tüm varlıklarını ortaya koyan sağlık hizmetleri sınıf mensuplarına ek göstergede de adaletli davranmak ve emeklerinin karşılığını vermektir. Verilen sözlerin tutularak ivedilikle uygulamaya geçilmesi elzemdir.

Bu çerçevede, sağlık hizmetleri sınıfındaki hiyerarşik yapıyı da koruması amacıyla, halihazırda 3600 olan doktorların ek göstergelerinin 4800’e, 3000 olan ebe, hemşire, sağlık memuru gibi sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600’e, 2200 olan yükseköğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3000’e 1500 plan diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300’e çıkarılmasi’ amacıyla bu düzenleme yapılmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ 

MADDE 1. Sağlık hizmetleri sınıfındaki hiyerarşik düzeni koruyarak eşit ve adaletli bir dağılımla 3600 olan doktorların ek göstergelerinin 4800’e, 3000 olan ebe, hemşire, sağlık memuru gibi sağlık lisansiyerlerinin ek göstergelerinin 3600’e, 2200 olan yükseköğrenim gören diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3000’e, 1500 olan diğer sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin ise 2300’e çıkarılması amaçlanmıştır.

MADDE 2.Yürürlük maddesidir

MADDE 3. Yürütme maddesidir.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1. 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Eki (1) sayılı Hizmet Sınıfları İtibariyle Unvan Veya Aylık Alınan Derecelere Göre Ek Göstergeler başlıklı cetvelin III- Sağlık Hizmetleri Sinifi bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.