DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Rüzgarlı

Sağlık İletişiminde Yaşanan Sorunlara “Eğitim Hemşireliği” Çözümü

“Eğitim Hemşireliği Eğitimi Sertifika Programı” son zamanlarda hastanelerde yaşanan birçok iletişim problemine çözüm getirecek. “Eğitim Hemşireliği”  ile hem hemşireler hem de diğer yardımcı personel daha kaliteli hizmet üretecek.

Sağlık İletişiminde Yaşanan Sorunlara “Eğitim Hemşireliği” Çözümü
15.01.2019
2.017
A+
A-

“Eğitim Hemşireliği Eğitimi Sertifika Programı” son zamanlarda hastanelerde yaşanan birçok iletişim problemine çözüm getirecek. “Eğitim Hemşireliği”  ile hem hemşireler hem de diğer yardımcı personel daha kaliteli hizmet üretecek.

Sağlık çalışanları özellikle de hemşireler, mesleklerinin gereği olarak sosyo-kültürel özellikleri birbirinden farklı hasta ve hasta yakınları ile sürekli iletişim kurmakta ancak bazı durumlarda bu iletişim süreci çeşitli nedenlerle doğru işlememekte insanlar birbirleriyle çatışmakta ve ortaya istenmeyen durumlar çıkmakta. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığı günümüzde şiddetin nedenleri arasında yer alan sağlık çalışanı ile hasta veya hasta yakını iletişimi önemli yer tutmakta.

Kendisiyle ya da yakınıyla ilgilenmediğini düşünen hasta ve hasta yakını şiddete başvurarak çözüm bulmaya çalışmakta, yaşanan şiddet sağlık çalışanı kadar hasta ve hasta yakınlarını, hastaneleri ve hastanenin üst yöneticilerini de olumsuz yönde etkilemekte. Sağlık hizmet sektöründe çalışanların iletişim becerilerini geliştirmeleri ve tıp eğitimi sırasında sağlık iletişimi, çatışma ve öfke yönetimi, hasta ve hasta yakınlarıyla nasıl iletişim kurulur, kötü haber hastaya nasıl verilir, saldırgan hastalarla nasıl iletişim kurulur gibi konularda eğitim almaları önem arz etmekte. Bu iletişimin kilit noktasında bulunan en önemli sağlık çalışanları ise hemşirelerdir.

Hemşirelikte Yeni Dönem…

“Eğitim Hemşireliği”, oryantasyon süreç ve eğitiminden, İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerinin koordinasyonuna; önemli gün ve haftaları kurum içi etkinliklerle organize etmekten, koordinasyonu sağlamak üzere ilgili birimlerle sürekli iletişim halinde olmaya; mesleki bilgi ve becerilerini arttırmak için kongre, sempozyum, workshop vb. etkinliklere katılmanın yanında, eğitim teknolojisindeki yeni gelişmeleri de izleyerek hasta ve hasta yakınları için bilgilendirme amaçlı broşür, afiş, kitapçık vb. hazırlamaya kadar oldukça geniş bir yelpazede ve sorumlulukta geniş bir alanı kapsamaktadır.

Kapsamlı Eğitim İçeriği

“Eğitim Hemşireliği” icra eden sağlık çalışanları daha donanımlı hale getirilmesi için Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Uzaktan Eğitim Yöntemi ile katılımcıların, yetişkin eğitimciliği ile ilgili tutumları kazanmaları, eğitimcilik becerilerini etkin ve etkili şekilde kullanarak tüm eğitim süreçlerini daha etkili yürütebilir hale gelmesini sağlama amacını gerçekleştirmeye yönelik Eğitim Hemşireliği Eğitimi Sertifika Programı”düzenliyor. 120 saatlik kapsamlı bir eğitim içeriği ile sertifika programını organize eden Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi gösterilen yoğun ilgiden oldukça memnun.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ   VE  ‘DAN  TAKİP EDİNİZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.