DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Sağlık Çalışanları Emeğinin Karşılığını Alıncaya Kadar Mücadelemizi Sürdüreceğiz

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, ”Sağlık çalışanlarımız yetkililerden adaletli bir ücret politikası oluşturulmasını istiyor. Biz de sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Sağlık Çalışanları Emeğinin Karşılığını Alıncaya Kadar Mücadelemizi Sürdüreceğiz
14.11.2020
1.267
A+
A-

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Konya’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Sağlık-Sen Konya Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına ve taleplerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Semih Durmuş, pandemi sürecinin başlangıcından bugüne kurdukları komisyonlar ve yaptıkları araştırmalar ile yaşanan sorunlara çözüm aradıklarını vurguladı.

“Amasız ve Fakatsız Sağlık Çalışanı Sayısı Artırılmalı”

Dünyada ve Türkiye’de COVID-19 mücadelesinin sağlık çalışanlarının eliyle yürütüldüğünü hatırlatan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Tüm sağlık çalışanlarımız pandemiyle yoğun mücadele ediyorlar. Yaptığımız araştırmalarda bu süreçte bazı sorunların ortaya çıktığını görüyoruz. Meselâ yaptığımız araştırmada pandemiden önce haftalık 40 saatten fazla çalışan sağlık çalışanı oranı yüzde 22 iken, pandemi ile bu rakam yüzde 75’e çıkmış. Görüyoruz ki sağlık çalışanlarının çalışma süreleri son derece uzundur. Bu bize Türkiye’de sağlık çalışanı sayısının düşük olduğunu gösteriyor. İvedi bir şekilde sağlık çalışanı oranı artırılmalı. Sağlık hizmet memnuniyetinin artırılması ve sağlık çalışanlarının iş yaşamı ile aile yaşamının daha uyumlu hale gelmesi için buna ihtiyacımız var. Burada yapılması gereken amasız ve fakatsız sağlık çalışanı sayısının artırılması” açıklamasında bulundu.

“Sağlık Çalışanlarının Emeğinin Karşılığını Alması İçin Çalışıyoruz”

Sağlık çalışanlarının aldıkları ücretlerin adil bir şekilde yeniden düzenlemesi gerektiğini dile getiren Başkan Durmuş, “Döner sermaye sistemi, sağlık çalışanlarının mesleki memnuniyetsizliğini artırıyor. Aynı branşta fakat farklı hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları farklı ücretler alıyor. Bu durum çalışma barışını zedeliyor. Yapılması gereken sağlık çalışanlarının ücret politikalarının yeniden düzenlenmesi.  Sağlık çalışanlarımız emeğinin karşılığını adaletli bir şekilde almalı. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bundan olumlu sonuç alacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Vazife Malullüğü Titizlikle Uygulanmalıdır”

Görevi başında COVID-19’a yakalanıp hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının vazife malullüğü konusunda bazı eksikliklerin olduğunu söyleyen Semih Durmuş, “Bugün işçiler mesleğine bağlı olarak hayatını kaybediyorsa bu meslek hastalığı olarak sayılıyor. Eğer bir memur hayatını kaybediyorsa bu vazife maluliyetidir. Yani bir sağlık çalışanı bugün görevi başında virüse yakalanıp hayatını kaybetmişse bu vazife maluliyetidir. 5510 sayılı kanun ile bu haklar tanınınmış. Ama bu kanunun eksik yönleri var. COVID-19’a yakalanıp zarar gören sağlık çalışanlarının haklarında eksiklikler mevcut.  Bu eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Biz eksikliklerin giderilmesi için ilgili kurumlara başvurular yaptık. Bunun takibini de yapıyoruz. Vazife malullüğü titizlikle uygulanmalıdır” diye konuştu.

Basın toplantısında Genel Başkan Semih Durmuş’a Genel Başkan Yardımcısı Şemsettin Karadoğan, Konya Şube Başkanı Ahmet Uzunay, Konya Üniversiteler Şube Başkanı Mithat Şafak ve Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri eşlik etti.

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.