DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Sağlık Çalışanları 3600 Ek Göstergeyi Bekliyor

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarına 3600 ek göstergenin kadro ve unvan ayrımı yapılmadan tüm memurları kapsayacak şekilde düzenlenmesini ve verilen sözlerin tutulmasını istedi.

Sağlık Çalışanları 3600 Ek Göstergeyi Bekliyor
10.05.2019
938
A+
A-

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın’ın yaptığı açıklama şöyle;

Sayın Cumhurbaşkanımızın 3600 ek göstergenin verileceğine dair sözü var. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’ın da ‘çalışmanın devam ettiğine ve gündemden çıkarma ya da unutmanın söz konusu olmadığına’ dair açıklaması var. Ancak bugüne kadar bir sonuç çıkmadı. Kamu çalışanlarının siyasi argüman olarak kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Verilen sözlerin unutturulmamasını ve tutulmasını istiyoruz. Ayrıca 3600 ek göstergenin sadece din görevlisi, hemşire, polis ve öğretmen ile sınırlı tutulmasının doğru olmadığını defaatle açıkladık. Bir kez daha üstüne basa basa söylüyoruz; 3600 ek gösterge düzenlemesinin 4 meslek grubuyla sınırlı tutulmasının pek çok sakıncaları var. Düzenlemenin açıklandığı şekliyle çıkması halinde sistem tıkanacaktır! Çalışma barışı, moral ve motivasyon bozulacaktır. Çalışanlar arasında ayrımcılık yapılamaz. 3600 ek gösterge düzenlemesinin kimleri kapsayacağı net olarak bilinmediği gibi, kamu çalışanlarının kadro ve unvanlarına göre ayrımcılığa tabii tutulması çeşitli endişelere yol açmaktadır. Bu düzenleme adaletsizliğe yol açacaktır. Düzenlemenin bu haliyle çıkmasını istemiyoruz.


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi öncesinde Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, TBMM Genel kurulunda Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı görüşmelerinde ek gösterge konusuna da değinerek; “Bu ek gösterge meselesi birçok kamu görevlisini, meslek grubunu ilgilendiriyor yani ek göstergenin 3000’den 3600’e çıkarılması, 3600’den 4800’e çıkarılması her ne kadar bir gösterge rakamı gibi olsa da kişilerin emekli aylığını etkileyen önemli bir faktör. Burada, tabii, bütün bu düzenlemeleri bir bütünsellik içerisinde yapmak gerekiyor’’ demiş ve devamında şunları söylemişti: ‘Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak.” Sayın Bakan’ın sözlerine katılıyoruz. Bu düzenleme bütünsellik içinde olmalı… Emekli olan memurları da kapsamalı ve ek gösterge düzenlemesi sadece lisans düzeyindeki üniversite mezunlarını değil, aynı zaman da önlisans mezunlarını, ilk, orta ve lise mezunlarını kapsayacak şekilde olmalıdır.


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ OKUL HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Aradan geçen zaman da Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu sözün hâlâ yerine getirilmediğini görmek sağlık çalışanlarını endişeli bir bekleyişe sürüklemektedir. Daha önceki açıklamalarımız da ek göstergenin kırmızı çizgimiz olduğunu söylemiştik. Sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntıdan kurtulması için ek göstergenin yükseltilmesi başta olmak üzere maaşlar da farklı iyileştirmeye gidilmesi de beklentilerimiz arasındadır. Ek göstergenin 3600’e çıkarılmasıyla maaşlarda, emekli ikramiye ve emekli maaşlarında ciddi bir iyileştirme olacaktır.


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM HEMŞİRELİĞİ UZAKTAN EĞİTİM SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Anadolu Sağlık Sen olarak, 3600 ek göstergenin düzenlenmesinde adil olunmasından yanayız. Kamu da çalışan tüm memurları kapsayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Ayrıca bu düzenlemenin görev ve unvan ayırt etmeksizin emekli tüm memurları kapsamasını istiyoruz. Halen mevcut görev, unvan ve ek göstergeler bugünkü ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Güncellenmesi gereken bir sistem ile kamu hizmetleri yürütülmekte, iş görenler de bu sisteme göre çalıştırılmaktadır. Sistem yenilenirken toplumun ve çalışanların ihtiyaçları dikkate alınarak yenilenmeli ve hiç kimse mağdur edilmeden verilen söz tutulmalıdır.”

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Yeni Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği Çalışanlara Ne Gibi Haklar Veriyor ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.