DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Radyoloji Teknikerlerinde Dolandırıcılık Haberleri Gelmeye Devam Ediyor !

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı Barış Cavlı, dolandırıcıların yapmaya çalıştıkları yeni yöntemlere karşı Radyoloji Teknikerlerini uyardı.

Radyoloji Teknikerlerinde Dolandırıcılık Haberleri Gelmeye Devam Ediyor !
11.06.2019
4.027
A+
A-

Daha önce yapılan dolandırıcılıklar hakkında meslektaşlarımızı uyarmıştık. Bir önceki yapılan haberimiz de; avukatların ekstra dan ciddi yüzdeli tutarlar istemesi ( aracılara yüzde verilmesi sebebiyle ) ya da kazanılması soru işareti olan davaların kesin gibi lanse edilerek aracıların etrafı kesin kazanırsın diyerek dava açtırılması ve bu davaların kaybedilmesi üzerine idi.

Diğer dolandırıcılık haberini yapmadan önce bir önceki haberimizden alıntılar ile eski konuyu hatırlatma yapmak istiyorum. Özellikle iş mahkemeleri gibi yüzde yüz kazanılacak davaların dava açılmasına yönlendirilmesi ve bu davalardan, yüzde on beş gibi rakamlar yerine, aracılar olması sebebiyle yüzde yirmi beş gibi yüksek rakamların meslektaşlarımızdan talep edilmesi ve aracılık yapan kişilerin bu işlemden kazanç elde etmesi yönündeydi. Ayrıca sadece bilinçsiz hareket ederek insanları yanlış yönlendiren ve meslektaşlarımızın kaybettiği davalar sebebiyle karşı tarafa avukatlık ücreti dahil ciddi tazminat ödemek zorunda kaldığı davalar da bulunmaktadır. Dava açarken adımların doğru atılmasını, bu konuda gerçekten bilgi sahibi kişilerden görüş alınması gerektiğini altını çizerek belirtmek istemekteyiz.

Dolandırıcılıkta Yeni Yöntem;
Özellikle mezun sayısının yıllık 6.000 civarında olduğu Radyoloji Teknikerleri Bölümünde en büyük sorun istihdam, staj yeri bulamama ya da bulunan staj yerinin yeterliliği ve eğitimin ön lisanstan lisans seviyesine çıkmaması gibi sorunlar gündemimize birçok kez girmiştir. Bu konuda atama sayılarının yeterince olmaması, açılan şehir hastanelerinin radyoloji departmanlarının yüzde doksanın özel sektörde olması, özel hastaneler ile görüntüleme merkezlerinin kalifiye personel ile çalışmak istemesi mezun olan meslektaşlarımızın işsiz kalması, uzun süre iş arayışlarının yeterli mesleki eğitim alamaması ya da staj döneminde yeterli zamanda alamamış olmaları sebebiyle yetersiz kalmaları sonrasında işsizler ordusunun oluşması ve bu alana göz diken sansarların varlığını ve yine aracıların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Sistem Nasıl İşliyor;
İşsiz kalan ve uzun süre iş arayıp bulamayan meslektaşlarımız, meslek içinde olan ya da göz önünde olan kişilere iş bulma umudu ile yardım ricası ile başvurmaktadır. Bu kişiler piyasada sansar niteliğinde kişiler ile iyi niyetli ya da bilgisizce iletişim halinde oldukları için bu işsiz kişiler adına yardım başvurusu altında bu kişilere iş bulma ricasında bulunulmaktadır.

Bütün organizasyon bu saatten sonra başlamaktadır. Bu sansar niteliğinde kişiler konuya önce umut vererek yaklaşıp, sonrasında umut tacirliği yaparak aracı olanı aradan çıkararak meslektaşımız ile görüşmeleri direk yapmaktadır. Özellikle CV’lerini isteyerek, amacı olan dolandırıcılık yönünde ilk adımı atmış olmaktadır.
İncelenen CV’ler de yada sözel görüşmeler de MR, CT ve ileri uygulamalar da yeterliğini sorgulayan bu kişiler karşı tarafın bilgisiz olduğunu farkına vararak, onların tecrübe kazanmasını sözde istemektedir. Sonrasında iş bulma daha kolay olacağını savunarak kendi düzenlemiş oldukları teorik ve pratik eğitime yönlendirme ile bir kaç günde MR yada BT öğretebileceklerini iddia ederek göz boyama işlemine başlamaktadır. Yapılan teorik eğitim sonrasında cihaz başında eğitimin kamu hastanesi içinde sadece pazar günlerinde, idareden kimsenin olmadığı zamanda yapılmak istenmektedir. Bir günlük pratik eğitim ile bu kişilerin eğitimi tamamlanarak ellerine ‘Katılım Sertifikası’ verilmektedir.

Yapılan bu eğitimler de MR ‘dan 400, BT den 250 TL para istenmektedir. Bu paralar eğitimi veren bir kurum gibi gözükmüş olsa da, devlet memuru olan kişinin direk hesabına yatırılması istenmektedir. Öncelikle bu tarz olaylar başına gelenler için, ya da bu eğitimlerin güvenliğini teyit etmek amacıyla izlenecek yol kısaca aşağıdaki gibidir;
1- Eğitimi veren kurumun Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olması ve bunu belgelendirmesi gerekmektedir. Bu belgeyi görmeleri ve bu belgenin doğruluğu için mutlaka fotoğraf çekilerek bakanlıktan görüş alınması şarttır.
2- Eğitim yapan kurumun ya da derneğin faaliyetleri için, fatura kesip vergisini ödeyebildiğini ispatlamalıdır.
3- Pratik eğitimin verildiği hastane ile kurumun anlaşmasını olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu tuzağa kimler nasıl düşmektedir;
Yukarıda yazıldığı gibi işsizlikten dolayı evden ailesinden mobing gören kişiler, kendilerinin aldığı eğitimin yetersiz olduğunu düşünüp geliştirmek isteyen kişiler ve direk iş hayatına atılmak isteyen meslektaşlarımızı hedef alınmıştır.
Genellikle bu işi yapan kişiler üniversite hocaları ile iyi iletişim kurarak, bu kişilerden destek almaktadır. Hastaneler de staj yapan öğrencileri hedef olarak seçip, dolandıracakları kişileri bir ‘abi’ tavrı ile yaklaşıp yardım etmek bahanesi ile amaçlarını maalesef gerçekleştirmektedir.

Bu mağdur kişiler, verilen eğitimin yetersizliği sonrasında şikâyetçi olmak amacıyla derneğimize başvurmaktadır. Bununla birlikte bu mağdur kişilerin şikâyeti bir üst merceğe taşımak istememesinin en büyük sebebi bir daha iş bulamayacağı korkusudur. Eğitim veren kişi ya da kişilerden maalesef korktukları gözlenmektedir. Eğitim verdiğini sanan bu kişiler olası şikâyette başlarının ciddi belaya gireceğini bilmelidir. Bununla birlikte sizden sonraki aynı umutla olan kişilerin duygu ve düşüncelerinin sömürülmesi yani dolandırılması yeni mağduriyetler yaratılacağı unutulmamalıdır. Kendiniz için olmasa da geleceğimiz için bu şikâyetlerin savcılığa suç, duyurusunda bulunulması önemlidir.

Bu kişilerin Tespiti Halinde Verilecek Cezalar;
Kamuyu içine alet ederek yapılan bu uygunsuz işlemler ‘nitelikli’ sınıfına girmektedir. Kısaca yargılanma süreçleri, kamuyu zarara sokma, dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik olup her biri için nitelikli grubunda yer aldığı için üç-yedi yıl arasında cezalar verildiği unutulmaması gerekmektedir.

Bu tarz mağdur olan kişilerin şikâyetçi olmak istemesi halinde derneğimiz avukat desteği verecektir. Şikâyetçi olacak kişiler lütfen konu hakkında kısa bilgi ile tmrtder@hotmail.com adresine e-posta göndermeleri önemle rica olunur.
Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı Barış Cavlı

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.