DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Polis Eşleri, Zorunlu Yer Değiştirme Sonrası Aylıklı İzne Ayrılabilir mi ?

Eşleri polis memuru olanlar dikkat! Zorunlu yer değiştirmeye tabi polis memurunun tayinin kalkınmada 1. derece öncelikli yerlerden bir ile yapılması halinde memur olan eşine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunununa göre aylıklı izin verilebilir mi?

Polis Eşleri, Zorunlu Yer Değiştirme Sonrası Aylıklı İzne Ayrılabilir mi ?
07.05.2019
854
A+
A-

SORU: Üniversitede Şef kadrosunda görev yapmaktayım. Eşim polis memuru. Tayinimiz çıkacak. Tayini kalkınmada 1 derecede öncelikli bir ile çıkması durumunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72’nci maddesi uyarınca aylıklı izin alabilir miyim?


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


CEVAP:

14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72’nci maddesinde “… Yeniden veya yer değiştirme suretiyle yapılacak atamalarda aile birimini muhafaza etmek bakımından kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak memur olan diğer eşin de isteği halinde ataması, atamaya tabi tutulan memurun atandığı yere 74 ve 76’ncı maddelerde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılır. Yer değiştirme suretiyle atanmaya tabi memurun atandığı yerde eşinin atanacağı teşkilatın bulunmaması ya da teşkilatı olmakla birlikte niteliğine uygun münhal bir görev bulunmaması ve ilgilinin de talebi halinde, bu personele eşinin görev süresi ile sınırlı olmak üzere aşağıdaki şartlarda izin verilebilir. Bu suretle izin verilenlere, aylık ve diğer ödemelerine karşılık olarak, aylık (taban ve kıdem aylığı dahil), ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintiler düşüldükten sonraki net miktarının, eşleri;


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM HEMŞİRELİĞİ UZAKTAN EĞİTİM SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


a) Olağanüstü Hal Bölgesine dahil illerle bu illere mücavir olarak belirlenen illerde görevli olanlara yüzde 60’ı,

b) Kalkınmada 1’inci derecede öncelikli yörelerde görevli olanlara yüzde 50’si,

c) Kalkınmada 2’nci derecede öncelikli yörelerde görevli olanlara yüzde 25’i, kurumlarınca kadro tasarrufundan ödenir.

Eşleri diğer yörelerde görevli olanlar ise ücretsiz izinli sayılır. Yukarıda sayılanların kadroları eşlerinin görevlendirme süresiyle sınırlı olarak saklı tutulur. Ancak, bu süre memuriyet boyunca 4 yılı hiç bir surette geçemez. Bunların kademe ilerlemesi emeklilik ve diğer bütün hakları ve yükümlülükleri devam eder. Ancak ücretsiz izin verilenlerin bu sürelerinin emeklilikten sayılabilmesi için kesenek ve kurum karşılıklarının her ay kendileri tarafından T.C. Emekli Sandığına yatırılması gerekir…” hükmü mevcuttur.

Mezkur Kanunun 72’nci maddesinde yer alan hükmün, eşlerden her ikisinin de 657 sayılı Kanuna tabi memur statüsünde görev yapması, yer değiştirme suretiyle atamaya tabi tutulan memurun atandığı yerde memur olan eşinin çalışmakta olduğu kurumun teşkilatının bulunmaması ya da teşkilatı bulunmasına rağmen niteliğine uygun münhal bir görevin bulunmaması ve memurun da talebi halinde uygulanabileceği değerlendirilmektedir. 11/9/1992 tarihli ve 21342 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Kapsam” başlıklı 2’nci maddesinde “Bu Yönetmelik, çarşı ve mahalle bekçisi unvanlı personel hariç, emniyet hizmetleri sınıfında görevli her derecede ve rütbedeki personelin atama ve yer değiştirmelerinde gözetilecek temel ilkeleri, hizmet bölgelerini ve personelin bu bölgelerdeki hizmet sürelerini, bölgeler arasında ve bölge içinde yer değiştirme esas ve usullerini ve bu konulara ilişkin diğer hükümleri kapsar.” hükmü yer almakta olup, söz konusu Yönetmeliğe göre polis memurları zorunlu yer değiştirme suretiyle atamaya tabi tutulmuştur.


SELÇUK ÜNİVERSİTESİ OKUL HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ


SONUÇ

Bu itibarla, Üniversitenizde görev yapmanız, eşinizin memur statüsünde olması ve yer değiştirme suretiyle atamaya tabi tutulması, eşinizin atandığı veya atanacağı yerde görev yaptığı Üniversitenizin teşkilatının bulunmaması hususları çerçevesinde, söz konusu personelin mezkur Kanunun 72’nci maddesinde yer verilen şartlara sahip olduğu, eşinizin atandığı İlinin kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden olması durumunda size mezkur hükmün üçüncü fıkrasının (b) bendine istinaden izin verilebileceği değerlendirilmekte.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ   VE  ‘DAN  TAKİP EDİNİZ

Kurumlar Arası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.