DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

Memurlar Eylemde: “Paylaşımda Adalet İstiyoruz”

Memur-Sen, tüm Türkiye’de “Emeğe Saygı, Adalete Davet” sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirerek 5’inci Dönem Toplu Sözleşme sürecini protesto etti.

Memurlar Eylemde: “Paylaşımda Adalet İstiyoruz”
27.08.2019
891
A+
A-

Ankara’da düzenlenen basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Ankara İl Başkanı Ali Yaz, “Alın terimizin değersizleştirilmesini kabul edemeyiz. Biz Hakem Kurulu’ndan, refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlanmasını istiyoruz. Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz” dedi.

YASANIN AÇIK HÜKMÜNE AYKIRI

Yaz, “Milyonlarca insanı ilgilendiren ve fakat kamu işvereninin, konfederasyonumuza sunduğu teklifte yok saydığı 657 teklifimiz gayet makul ve makbul teklifler olmasına karşın sanki hiç yapılmamış gibi kamu işvereni tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmamış, bunlara ilişkin herhangi bir teklif masaya getirilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen, tüm Türkiye’de “Emeğe Saygı, Adalete Davet” sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirerek 5’inci Dönem Toplu Sözleşme sürecini protesto etti. Ankara’da düzenlenen basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Ankara İl Başkanı Ali Yaz, “Alın terimizin değersizleştirilmesini kabul edemeyiz. Biz Hakem Kurulu’ndan, refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlanmasını istiyoruz. Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz” dedi.

Hükümet ve memur sendikaları arasında sürdürülen 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılamayınca konu Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’ne gitti. Memurlar 20 gün boyunca yapılan pazarlıkta üzerinde uzlaşılan maddelerin kamu işvereni tarafından hiç görüşülmemiş ve uzlaşılmamış gibi kabul edilerek Hakem Kurulu’na götürülmesine tepki göstermişti. Toplu sözleşme masasının yetkili konfederasyonu olarak Memur-Sen, bu süreçte kamu görevlilerinin haklı beklentilerini dile getirmek ve kazanımları artırmak için 81 ilde “Emeğe Saygı, Adalete Davet” sloganıyla basın açıklaması düzenleyerek Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’ne seslendi.

TEKLİFLERİMİZ DİKKATE ALINMAMIŞTIR

Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Ankara İl Başkanı Ali Yaz, “Milyonlarca insanı ilgilendiren ve fakat kamu işvereninin, konfederasyonumuza sunduğu teklifte yok saydığı 657 teklifimiz gayet makul ve makbul teklifler olmasına karşın sanki hiç yapılmamış gibi kamu işvereni tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmamış, bunlara ilişkin herhangi bir teklif masaya getirilmemiştir. Yasanın açık hükmüne aykırı bir şekilde; toplu sözleşme sürecinin müzakere aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Kamu İşveren Heyeti tarafından ne Memur-Sen ne de genelden ayrı hizmet kolu toplu sözleşmesi imzalamaya yetkili bağlı sendikalarımıza incelemek, katkı sunmak ya da imza atmak üzere toplantı tutanağı teslim edilmemiş, bu yönde bir davet ya da teklif yapılmamıştır. Tam tersine konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın imzadan kaçtıkları algısına neden olabilecek tespit tutanağı tutularak yetkinin kötü kullanılmasına, tarafların eşitliği ilkesine dayanan toplu pazarlık hakkının sekteye uğramasına neden olunmuştur” ifadelerini kullandı.

ADİL BİR HÜKÜM BEKLİYORUZ

Hükümetin memurlara teklif ettiği oranların hükümetin hedefleri ile bağdaşmadığını dile getiren Yaz, “Hakem Kurulu’nun sağduyu ile konuya yaklaşacağına olan güvenimiz tamdır. Bir kez daha buradan güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz: Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır; alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir. Biz bu ülkenin alın teriyiz” diye konuştu. Yaz, Hakem Heyeti’nin ülkenin bütçesi ve memurların beklentisine uygun bir karar vermesi gerektiğinin altını çizerek, “Biz Hakem Kurulu’ndan, refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlanmasını istiyoruz. Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz. Biz Hakem Kurulu’ndan; elektrik ve doğalgaz zamlarının art arda yaşandığı, ulaşım ve barınma giderlerinin yükseldiği, enflasyonun tahmin ve hedeflerin üzerinde çıktığı, alım gücünün düştüğü, pek çok gider kaleminde artış yaşandığı bir süreçte bütün parametrelerin dikkate alındığı adil ve hakkaniyetli bir hüküm bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.