DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Az Bulutlu

Memur Maaşının %41’i Gıda Harcamasına Gidiyor

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Şubat ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Memur Maaşının %41’i Gıda Harcamasına Gidiyor
12.03.2019
1.236
A+
A-

Türkiye Kamu-Sen’in açıkladığı Şubat 2019 oranları şöyle:

Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan Şubat 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.113,91 ₺ olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.379,65 ₺ olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0,14 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre yüzde 0,57 oranında artmış ve 2.404,41 ₺ olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı Şubat ayında 2.454,89 ₺ olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Şubat 2019 verilerine göre günlük 51,09 ₺ olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.532,64 ₺ olmuştur.

Şubat 2019 itibarı ile ortalama 3.786,21 ₺ ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 40,48’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde 922,25 ₺ olarak belirlenen kira gideri ise Şubat 2019 ortalama maaşının yüzde 24,36’sına denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 64,84’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 35,16’sı kalmıştır.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Şubat 2019 maaşından geriye yalnızca 1331,23 ₺ kalmıştır.

Türkiye Kamu-Sen Başkanı Kahveci: Yetkiyi Ehline Teslim Etme Zamanı Gelmiştir

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, öngörüden uzak yetkili konfederasyonun attığı imzalarla kamu çalışanının sürekli kaybettiğine dikkat çekerek,2019 maaş zamlarının revize edilmesi şart olmuştur” açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz toplu sözleşme döneminde memurlara ve emeklilere yapılan maaş zammının enflasyon hedefinin bile gerisinde kaldığını vurgulayan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci açıklamasına şöyle devam etti:

Geçen yılın enflasyon rakamları yüzde 20.30 çıktı. Şubat ayı itibariyle ise yüzde 0.16 çıktı. Enflasyon hesaplamasında sepette olan ürünlerin birçoğu geçen ayın fiyatlarıyla tıpa tıp aynı olduğu yönünde bilgi aldık. Çarşı pazarda artan fiyatlar TÜİK’te ne hikmetse artmıyor. Kamu çalışanlarının ve emeklilerin enflasyonu açıklanan rakamlara göre çok daha yüksek. Özellikle gıda enflasyonu yüzde 50’nin üzerinde. Görülüyor ki nisan ayı itibariyle enflasyon rakamları %4’lük zammın üzerine çıkacak. Kamu çalışanları bu enflasyon farkını temmuz ayında alacak. O zamana kadar yaşadığı kayıpların telafisi de yok. Kamu çalışanları ocak ayında yüzde 4 zam aldılar temmuz ayında yüzde 5 zam alacaklar. Toplamda da yüzde 9 oysa Hükümetin enflasyon hedefi yüzde 16. Şu anda çıkan yıllık enflasyon ise yüzde 20 dolaylarında. Hedef enflasyonun da üzerinde bir durum söz konusu. Onun için 2019 maaş zamları mutlaka yeniden revize edilmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak her zaman ifade ediyoruz ki; Hedef enflasyon yüzde 16 ise, en azından onun miktarı kadar ücret artışı yapılmalıdır. Ya da enflasyon gerçekleştiği ay itibariyle ne kadar olmuşsa kamu çalışanlarının maaşlarına hemen o ay yansıtılsın. 

Yetkili konfederasyonun yapmış olduğu yanlış işlerin sıkıntılarını kamu çalışanları ödüyor. Memur arkadaşlarımız bu dönem doğru tercih yapmalılardır. 2018 ve 2019 yılı kayıp bizler için, 2020 ve 2021 için masaya oturacağımız bu yıl kamu çalışanlarının, yetki noktasında doğru karar vermesi gerekiyor. Şu ana kadar yaptıkları 4 toplu sözleşmede de başarısız olan yetkili sendikalara yol vermeleri gerekir.  Biz zaten enflasyon kadar ücret artışını kabul etmiyoruz. Bu sendikalar enflasyon hedefinin bile altında imza atıyorlar. Artık emaneti ehline verme zamanıdır.” ifadelerinde bulundu.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Sağlık-Sen’de Bayrak Değişimi Gerçekleşti! Başkan Durmuş Görevi Devraldı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.