DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

Kamuda Sözleşmeli Uygulaması Sona Ersin; Eşit İşe, Eşit Haklar Verilsin

Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası’nda konuşan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personel rejiminin mevzuatıyla sorun olduğu gibi kamuya daha pahalıya mal olan bir uygulama olduğunu, bu uygulamadan kaynaklanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması çağrısında bulundu.

Kamuda Sözleşmeli Uygulaması Sona Ersin; Eşit İşe, Eşit Haklar Verilsin
24.02.2019
1.088
A+
A-

Memur-Sen tarafından “Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şûrası” düzenlendi. Şûrada kamuda sözleşmeli olarak çalışanların taleplerinin ve beklentilerinin karşılanması için Kamu İşveren Heyeti’ne çağrı yapıldı. Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleşen programa Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, sözleşmeli çalışanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

sozlesme1Aynı İşe Farklı Maaş Olmaz
Hukuk devleti kavramının önemine vurgu yapan Memur-Sen Başkanı Yalçın, “Hukuk devleti; aynı işi yapanlara aynı meslek adıyla, aynı unvanla kamu hizmeti sunanlara, farklı maaş ödemez, farklı haklar vermez, farklı sorumluluklar yüklemez. Aynı işi farklı sıfatlarla, farklı istihdam şekliyle farklı maaş ve ücret ödeyerek yaptırmak aklen, hukuken, ahlaken anlatılabilir ve kabul edilebilir değildir” ifadelerinde bulundu.

Makul Görmüyoruz, Görmeyeceğiz !
Aynı okuldaki bir öğretmenin kadrolu, diğerinin ise sözleşmeli olmasını eleştiren Memur-Sen Başkanı Yalçın şöyle devam etti: “ ‘Eşit işe eşit ücret’ ilkesinin geçerli olduğu bir kamu personel sisteminde ‘aynı işe farklı sıfat’ olmasını nasıl açıklayabiliriz? Açıklayamayız. Onlarca çocuğa ders veren öğretmen kendi çocuğundan mahrum. Öğretmen bir tarafa, çocuklar babasından ya da annesinden belki de her ikisinden mahrum. İnsanını hastalıktan kurtarıp şifayla buluşturan sağlık personeli, eşiyle, çocuğuyla, annesi, babasıyla işi ile eşi arasında tercih yapmaya, kadrolu arkadaşından daha yüksek vergi ödemeye, sosyal güvenlik hakları noktasında belirsizliğe mahkûm bir kamu görevlisi portresini; makul, makbul ve adil görebilir miyiz? Biz göremiyoruz. Görmüyoruz, görmeyeceğiz.”

Sözleşmelilerin Yaşadığı Sorunları Kapsamlı Bir Şekilde Tespit Etmek İstiyoruz
Memur-Sen olarak bağlı sendikalarımızla birlikte; kamu personel mevzuatının yaşattığı ve sözleşmeli kamu sozlesme3görevlilerimizin yaşadığı bir sorunu bütün kapsamıyla tespit etmek, çözümü sağlayacak adımları da ortak akılla ve kararlılıkla teklif etmek hedefiyle çalışma başlattıklarının altını çizen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamuda sözleşmeli personel rejiminin ürettiği mağduriyetleri, sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilenlerin tepkilerini, beklentilerini ve taleplerini anlama çağrısında bulunmayı, doğru içerikle anlatmayı, doğru şekilde ilgililere aktarmayı ve nihayet sözleşmeli personel başlığıyla özetlenebilecek sorunu çözümle buluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

İlk olarak kendilerine bağlı sendikaların çalıştaylar tertiplediğini belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, çalıştaylarda, her sendikanın kendi hizmet kollarındaki uygulamalar ve mevzuatları, bunlardan doğrudan etkilenen sözleşmeli personel statüsündekilerin de olduğu bir katılımcı heyetle değerlendirdiklerini belirtti.

Sözleşmeli Personel İstihdamının Hem Parasal Maliyeti Hem de Sosyal Maliyeti Çok Yüksek
sozlesme4Kamu personel sisteminde ‘sözleşmeli personel’ istihdamı 657 sayılı Kanunun ilk halinde sadece “Türkiye’de yapılamayan özel ihtisas öğretimleriyle ilgili alanlarla” sınırlı olduğunu anlatan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bugün ise, öğretmenlikten, hemşireliğe, memurluktan, mühendisliğe birçok alanda sözleşmeli personelin istihdam edildiğini belirtti.

Memur-Sen Başkanı Yalçın şöyle devam etti: “1965 yılından bugüne gitgide temel istihdam modeli haline getirilme noktasına gelen sözleşmeli personel istihdamının, hem parasal maliyeti hem de sosyal maliyeti çok yüksek. Sosyal maliyeti hesaplamak bir tarafa karşılamak çok zor. Onlarca çocuğa ders veren öğretmen kendi çocuğundan mahrum. Öğretmen bir tarafa, çocuklar babasından ya da annesinden belki de her ikisinden mahrum. Bir ilçenin, köyün, kasabanın insanını hastalıktan kurtarıp şifayla buluşturan sağlık personeli, eşiyle, çocuğuyla, annesi, babasıyla görüşmekten mahrum. İşi ile eşi arasında tercih yapmaya, kadrolu arkadaşından daha yüksek vergi ödemeye, sosyal güvenlik hakları noktasında belirsizliğe mahkum bir kamu görevlisi portresini; makul, makbul ve adil görebilir miyiz? Biz göremiyoruz. Görmüyoruz. Görmeyeceğiz.”

2011 ve 2013 yıllarında sözleşmeli personelin kadroya geçirildiğini ve kimsenin zarar görmediğini hatırlatan Yalçın, katılımcılara, kamu hizmetlerinde aksama, yavaşlama, kalitesinde azalma mı oldu sorusunu sordu. Yakın bir tarihtesozlesme7 taşeron işçilerinin, sürekli kamu işçisi pozisyonuna geçirildiğini de hatırlatan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın böylelikle parasal maliyetin azaldığını, sosyal maliyetin ortadan kalktığını söyledi.

Sözleşmelerde Çok Şey Var
Sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilen çalışanların göreve başlama noktasında imzaladıkları sözleşmenin birçok görünmeyen hüküm içerdiğine dikkat çeken Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “O sözleşmeyi imzalayanlar, sadece kamu görevlisi sıfatı kazanmıyor. O sözleşmeyi imzalayanlar; çocuklarını özlememe yeterliliği, hukuken evli olsa da fiilen bekar ya da boşanmış gibi davranma yeteneği de kazanıyor. Sözleşmeli personel olduğunuzda; aynı zamanda kariyer yapma azmi gibi bir derdiniz, üst görevlere atanma gibi bir hedefiniz olmasına gerek kalmıyor. Ek gösterge gibi bir talebin sahibi, derece ve kademe yükselmesi gibi bir işlemin öznesi olamaz sözleşmeli personel kardeşlerimiz” şeklinde konuştu.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Sağlık Personeli Atama Beklerken, Bakan Koca 1480 Doktor Atanacağını Söyledi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.