DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

İşçilerin Maaşlarına Yönelik Kanun Teklifi Meclis Gündeminde

Kamu kurumlarında çalışan işçilerin maaşlarına yönelik bir kanun teklifi Meclis gündeminde yer alıyor.

İşçilerin Maaşlarına Yönelik Kanun Teklifi Meclis Gündeminde
24.02.2020
1.977
A+
A-

Bu kanun teklifinde taşeron işçilerin maaşlarına yapılan zam oranlarının değişmesi talep edildi. Eğer düzenleme kabul edilirse taşeron işçilerin geçmişe yönelik maaşlarında artış yaşanabilir.

İşte o düzenleme talebi detayları.

22 Şubat 2020 Cumartesi 10:53 KHK ile kadroya alınmalarının ardından en büyük sorunu maaş zammı konusunda yaşayan taşeron işçiler bu alanda bir düzenleme olmasını sık sık dile getirdiler. Hem hükümet kanadından hemde muhalefet partileri tarafından ele alınan maaş zammı konusunda herhangi bir düzenleme yapılamadı. Ancak bu düzenlemenin yapılması için TBMM Genel Kurulu’na yeni bir kanun teklifi sunuldu. Bu kanun teklifinde taşeron işçilerin maaşları için uygulanan zam oranının değiştirilmesi istendi.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARI YÜKSELECEK Mİ?

Taşeron işçilerin maaşlarının yükselmesi konusunda verilen kanun teklifinde, uygulanan oranların yüzde 4 olduğu hatırlatıldı. Aynı dönemlerde enflasyon oranlarının çok yüksek seviyelerde olduğunun belirtildiği açıklamalarda taşeron işçilerin enflasyon oranı altında ezildiği vurgulandı. Kanun teklifini veren Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko konuya dair yaptığı açıklamasında uygulanan yüzde 4+4 zam oranının anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

TBMM’DEN GEÇERSE MAAŞLAR NE KADAR YÜKSELECEK?

Eğer CHP tarafından sunulan kanun teklifi TBMM’den geçerse ve bu uygulama geçmiş zam dönemlerini de kapsarsa maaşlar artacak. 2020 yılında yapılacak görüşmeler öncesi yaşanacak bu maaş artışı uzun  süredir yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin maaşlarının yükselmesini sağlayacak. Kanun teklifini veren Kani Beko, bu konuda milletvekillerine çağrıda bulunarak bu önerinin değerlendirilmesini ve işçilere iyi bir haber verilmesini istedi. (Kaynak: Emlak365)

KANİ BEKO’NUN TBMM GENEL KURULDA İŞÇİLER İÇİN YAPTIĞI KONUŞMASI ŞÖYLE:

CHP GRUBU ADINA KANİ BEKO (İzmir) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; kamuya geçirilen taşeron işçilerin ücretlerinin enflasyon karşısında korunması ve sosyal haklarının geliştirilmesi, aynı zamanda bu süreçte kadro alamayan işçilerin durumunun ele alınması amacıyla Meclis araştırması için sunmuş olduğum önerge üzerinde söz almış bulunuyorum.

2018 yılında -sizin de hatırlayacağınız gibi- Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok coşkulu şekilde bir konuşma yapmıştı “Kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde çalışan 1 milyona yakın taşeron işçiye kadro veriyoruz.” demişti; ben de çok heyecanlanmıştım. Daha sonra o dönemlerde Konfederasyon Genel Başkanı olduğumdan dolayı Üçlü Danışma Kurulundan, Çalışma Bakanımızdan listeyi istedim, listeye şöyle bir göz attım. Evet, taşeron olan işçi kardeşlerimizin bazılarına kadro verilmiş. Kadro kimlere verilmiş? Sarayda çalışan bazı taşeron işçilerine, Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışan bazı taşeron işçilerine -o dönem hatırlarsanız Başbakanlık vardı- Başbakanlıkta çalışan bazı taşeron işçilerine, MİT’te çalışan bazı taşeron işçilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde… Dolayısıyla, baktığımızda, 250 bine yakın taşeron işçiye kadro verilmiş verilmesine ama bu işçilerin dışında kalan 750 bine yakın taşeron işçiye maalesef kadro verilmedi ve bu arkadaşlarımız kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde şirketlere alındılar. Şirketlere alındılar ama sarayın talimatıyla daha sonra neler oldu? 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle 2020 yılına kadar bu işçi kardeşlerimize toplu iş sözleşmesi yasaklandı. Kadrolu çalışan işçi kardeşlerimiz -ben çok alıyorlar demiyorum- ortalama 5 bin lira maaş alırken asgari ücretle çalışan arkadaşlarımıza yüzde 4+4 oranında zam yapıldı ve dolayısıyla kadrolu çalışan arkadaşlarımız, 4 ikramiye alırken şirket işçilerine ikramiye verilmedi. Kadrolu çalışan arkadaşlarımıza sosyal hakları verirken şirket işçilerine, maalesef, sosyal hakları da verilmedi.

Sevgili arkadaşlarım, değerli kardeşlerim; çok alıyorlar demiyorum ancak bu Mecliste sizlerle de görüştüğümüz zamanlar, emekli olan işçi emeklilerine yüzde 6 verildi, memur olan işçi emeklisine yüzde 5 verildi ama kamuda çalışan 750 bine yakın taşeron işçisine, maalesef, yüzde 4+4 verildi; bu, Anayasa’ya aykırıdır. Dolayısıyla vermiş olduğum bu kanun teklifini tekrar gözden geçirmenizi ve sizden müjdeli bir haber bekleyen Türkiye’de kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde çalışan 750 bine yakın belediye işçisi var, dolayısıyla bu konuyla ilgili gereğinin yapılmasını talep ediyorum.

Şunu da ifade etmek istiyorum: Türkiye’de çalışan 500 bine yakın belediye işçisinden 1 işçi arkadaşımıza bile, maalesef, kadro verilmediğini buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Evet, Gezi’yle ilgili, birçok arkadaşım bu kürsüden güzel şeyler söylediler; ben o arkadaşlarımın söylediklerine de katılıyorum. Ben de Gezi direnişi döneminde DİSK’in Genel Başkanıydım, o Gezi direnişinin de tam ortasındaydım. Yüz yıllık Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesi ve ülkemizde eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış, kardeşlik mücadelesi veren o güzelim insanları sizlerin huzurunda saygı, sevgiyle selamlıyorum. Tahliye olan Osman Kavala’ya ve beraat eden yol arkadaşlarımı da buradan ayrıca sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Onların bizim için birer suçlu değil, birer kahraman olduğunu buradan ifade ederken Gezi direnişinde kaybettiğimiz arkadaşlarımızı da sevgi, saygı, özlemle andığımı buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum: O Gezi direnişi içerisinde bizim, yüz yıllık ağaçların kesilmemesi için eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış, kardeşlik, adalet istediğimiz günlerde bizim karşımızda İstanbul Valisi vardı. Bize karşı topunu da gönderdi, tüfeğini de gönderdi ama biz sadece demokrasi, sadece demokrasi istediğimiz zamanlarda…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayın Sayın Beko.

KANİ BEKO (Devamla) – …bizi dikkate almayan vali daha sonra sizlerin talimatıyla cezaevine gitti. Ben ve benim gibi arkadaşlarımız da Türkiye Büyük Millet Meclisine geldi.

Sağ olun, var olun diyorum. (CHP ve HDP sıralarından alkışlar)

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.