DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

İşçi ve Memur Vergi Altında Ezilmesin !

Büyük şirketlerden tahsil edilemeyen vergilerden doğan açığın, çalışanlardan kapatılmasına yönelik düzenlemeye memur ve işçi konfederasyonlarından tepki geldi.

İşçi ve Memur Vergi Altında Ezilmesin !
10.11.2019
526
A+
A-

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, vergi sisteminde adaletin sağlanmasının zorunlu olduğunu kaydederken, MEMUR-SEN Genel Başkanı Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, bu düzenlemenin toplumda vergi adaletsizliğine olan inancı artırıp, sosyal dengenin kurulmasını zora sokacağını vurguladı.

VERGİ YILLIK BRÜT ÜCRETE GÖRE BELİRLENMELİ

Vergi adaletinin sağlanmasına yönelik kapsamlı bir çalışma yapılmasını zorunluluk olarak gördüklerini kaydeden HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, açıklamasında, “Gelirlerin vergilendirilmesinde, birinci gelir vergisi diliminin üst sınırı, ortalama gelire sahip bir çalışanın yıllık brüt ücretinin toplam tutarına göre belirlenmelidir. 2007 yılında belirlenen birinci gelir diliminin üst sınırı 15,26 brüt asgari ücrete tekabül etmekte iken, bu oran yıllar içerisinde giderek azalmış ve 2019 yılında asgari ücretin 7 katına kadar gerilemiştir” dedi.

İŞÇİNİN ELİNE GEÇEN NET ÜCRET YIL SONUNDA AZALIYOR

Mahmut Arslan, özellikle evli ve çocuklu çalışanlara sağlanan asgari geçim indiriminin gelir vergisi nedeniyle azalması sonucu ücretlerinin yılın son aylarında azaldığına dikkat çekti.

GERÇEK ‘VERGİ ŞAMPİYONU’ BORDROLU ÇALIŞANLARDIR

Bordrolu çalışanların maaşından kesilen verginin devletin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğuna değinen MEMUR-SEN Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, “Geçtiğimiz günlerde yüzde 22,58 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı ve 10 aylık enflasyonun 10,59 olarak açıklanmasıyla birlikte bir kez daha görülmüştür ki verilen 4+5’lik zam miktarı şimdiden eridi” dedi.

Hükümetin büyük şirketlerden tahsil edemediği, indirime ve yapılandırmaya götürdüğü milyarlarca liralık vergi alacağından doğan açığı ücretlilerin maaşından kapatamaya çalıştıkça vergi adaletsizliğine olan tepkiler büyümeye devam ediyor. MEMUR-SEN ve HAK-İŞ Konfederasyonları vergi dilimlerinde yapılan değişiklik ve yüzde 22,58 olarak açıklanan yeniden değerlendirme oranı ile açıklamalarda bulundu. Vergi adaletinin sağlanmasına yönelik kapsamlı bir çalışma yapılmasını zorunluluk olarak gördüklerini kaydeden HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, açıklamasında, “Gelirlerin vergilendirilmesinde, birinci gelir vergisi diliminin üst sınırı, ortalama gelire sahip bir çalışanın yıllık brüt ücretinin toplamı tutarına göre belirlenmelidir. 2007 yılında belirlenen birinci gelir diliminin üst sınırı 15,26 brüt asgari ücrete tekabül etmekte iken, bu oran yıllar içerisinde giderek azalmış ve 2019 yılında asgari ücretin 7 katına kadar gerilemiştir” dedi.

İŞÇİNİN ELİNE GEÇEN NET ÜCRET YIL SONUNDA AZALIYOR

Özellikle evli ve çocuklu çalışanlara sağlanan asgari geçim indiriminin gelir vergisi nedeniyle azalması sonucu ücretlerinin yılın son aylarında azaldığına dikkat çeken Arslan, “Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre 2019 yılı Temmuz zamlarına göre, ortalama işçi ücreti (AGİ hariç) 5.389,50 TL’dir. Ücretli çalışanların vergi dilimi oranlarındaki artışlardan en az oranda etkilenmesinin yollarından birisi de birinci vergi diliminden (%15) ikinci vergi dilimine (%20) geçiş miktarı olarak, ortalama işçi ücretinin 1 yıllık tutarının belirlenmesidir. Bununla birlikte diğer vergi dilimleri oranlarının da düşürülmesini talep etmekteyiz” çağrısında bulundu.

KAMU ÇALIŞANI ALIM GÜCÜNÜ YİTİRİYOR

MEMUR-SEN Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, ise yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde yüzde 22,58 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı ve 10 aylık enflasyonun 10,59 olarak açıklanmasıyla birlikte bir kez daha görülmüştür ki kamu görevlilerinin Toplu Sözleşme’de 2019 için elde ettiği 4+5’lik zam miktarı şimdiden eridi. Her ne kadar maliye kesiminden ‘enflasyon düşüyor’ denilse de memurun aldığı maaş, her gün gerek enflasyon gerekse de vergilerden kaynaklı olarak alım gücünü yitirmeye devam ediyor” diyerek kamu çalışanlarının durumuna dikkat çekti.

GERÇEK ‘VERGİ ŞAMPİYONU’ BORDROLU ÇALIŞANLARDIR

Bordrolu çalışanların maaşından kesilen gelir vergisinin devletin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğuna değinerek açıklamalarına devam eden Tonbul, “2018 yılında çalışanlardan ve işverenlerden alınan vergiler kıyaslandığında gerçek ‘vergi şampiyonu’nun bordrolu çalışanlar olduğunu görüyoruz” dedi. Toplu sözleşmede memura yapılan zam ile devletin kendi alacaklarına yaptığı zammın kıyaslanması gerektiğini ifade eden Tonbul, “Devlet, Toplu Sözleşme’de kaşıkla verdiği yüzde 4+4’e karşılık, yüzde 22,58’lik yeniden değerleme oranını kepçe gibi kullanarak verdiğini fazla fazla geri alıyor.” diye konuştu.

ÇALIŞANLARIN ZORUNLU GİDERLERİ İNDİRİLMELİ

Ücretli çalışanlar ve diğer kazanç sahipleri arasındaki vergi matrahı eşitsizliğinin de giderilmesini isteyen Arslan, şunları kaydetti: “Ücretli çalışanlar vergi matrahından herhangi bir indirim yapamazken, diğer kazanç sahipleri kendileri ve aile fertleri için yapmış oldukları masrafların bir kısmını vergi matrahından düşürebilmektedirler. Bir kimsenin kendisi ve diğer aile fertleri için yapmak zorunda olduğu gıda, barınma, giyim, ısınma, elektrik, sağlık, eğitim gibi giderlerinin gelir vergisi matrahından mahsup edilmemesi, adil olmadığı gibi eşitlik ilkesine de aykırıdır. Bu açıdan ücretli çalışanların da tıpkı diğer mükelleflerde olduğu gibi birtakım giderlerini vergi matrahından indirebildikleri bir sisteme geçilmesi gerekmektedir.”

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.