DOLAR 6,0703
EURO 6,5614
ALTIN 314,0
BIST 120.111
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Genel Sağlık-İş Sendikası:”Kriz Sağlık Çalışanlarını da Vurdu”

Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Zekiye Bacaksız: “Ekonomik krizin sağlık sistemine etkileri nedeni ile bazı kamu hastanelerinde görev yapan binlerce sağlık çalışanına döner sermaye katkı payları ödenemezken, bazı hastanelerde de stajyer öğrencilerin yemekleri kaldırılmıştır. Vatandaşın sağlığı için hizmet veren sağlık çalışanları bir de açlık ile sınav vermektedir.” dedi.

Genel Sağlık-İş Sendikası:”Kriz Sağlık Çalışanlarını da Vurdu”
08.10.2018
389
A+
A-

Kamu hastanelerinin en büyük kaynağı döner sermaye gelirleridir. Hastane giderlerindeki (personel ödemeleri- Bakanlık katkı payları-bakım onarım maliyetleri-tıbbi cihaz, malzeme ve ilaç alımları vb.) artış nedeni ile döner sermaye sistemi tıkanma noktasına gelmiştir. Kamu hastaneleri, sağlık çalışanına döner sermaye katkı paylarını ödeyemez hale gelmiştir. Hak ettikleri döner sermaye katkı paylarını alamayan, düşük sabit ücrete mahkûm edilen sağlık çalışanları, ekonomik kriz altında ezilmektedir.

Döner sermaye uygulamasına son verilmesi, tüm sağlık çalışanlarının maaş ve her türlü ödemelerinin genel bütçeden ödenmesi gerektiği konusundaki çağrılarımıza kulak tıkayan siyasi iktidar, artık sağlık çalışanlarının sesine kulak vermelidir.

Yine ekonomik sebeplerle 1 Ekim’den itibaren bazı kamu hastanelerinde staj yapan sağlık meslek lisesi, sağlık meslek yüksekokulu ve tıp öğrencilerine yemek verilmemeye başlanmıştır. Şehir merkezilerinin uzağında yer alan hastanelerde staj yapan öğrenciler, kendi imkânları dâhilinde de yemeğe ulaşamamakta, açlık ile sınav vermektedir. Bu ülkenin geleceği gençlere reva görülen koşullar bu olmamalıdır.

2002 yılında göreve gelen AKP’nin uygulamaya koyduğu Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sosyal devlet anlayışından uzaklaşılmış, hastaneler birer işletmeye, hastalar müşteriye dönüştürülmüştür.  Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık sistemi tüketime dayalı hale getirilmiş, kışkırtılmış talep yaratılmıştır. Ve bugün ekonomik kriz “işletme mantığı” ile hareket eden hastaneleri de vurmuştur. Bugün sağlık hizmetine ulaşmakta sorunlar yaşayan hastalar da, hak ettiği ücreti alamayan sağlık çalışanları da piyasalaştırılmış sağlık sisteminin mağdurlarıdır.

Çökmekte olan sağlık sistemi için acil çözümler gerekmektedir. Alınacak önlemler konusunda geç kalınması durumunda sağlık hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Genel Sağlık-İş olarak hedefimiz; sağlıkta piyasalaşmaya son verilerek, Atatürk’ün başlattığı ulusal, kamucu ve halkçı sağlık politikalarının bir an evvel uygulamaya konulmasıdır. Sağlık çalışanlarını insan onuruna yaraşır bir yaşam koşullarına kavuşturacak ekonomik düzenlemeler de bir önce hayata geçirilmelidir. Sağlık çalışanlarını artık sarı sendikacılığın bütün haklarını tükettiğini görerek hareket etmeye; hak ve hukukun gerçek savunucusu Genel Sağlık-İş ile birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.