DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

En Kârlı Maaş Promosyon Anlaşması Nerede ? İşte İl İl Maaş Promosyon Anlaşmaları

Ocak ayı ile birlikte yeni yılın zamlı maaşları çalışanlar tarafından alındı. Yeni yılla giderleri artan çalışanlar ise umutlarını ek gelirlere çevirmekte. İşte bu sırada akıllara ilk gelen gelir maaş promosyonları. Sağlıkta il il yapılan maaş promosyon anlaşmalarını sizler için derledik.

En Kârlı Maaş Promosyon Anlaşması Nerede ? İşte İl İl Maaş Promosyon Anlaşmaları
02.02.2020
4.688
A+
A-

Kamu çalışanlarının, maaşlarını aldıkları bankalardan elde ettikleri promosyonlarında ciddi rakamlar dönüyor. Bankalarla yapılan anlaşmalar 3 ile 5 yıl arasında yapılmakta ve yüksek rakamlar telaffuz edilmekte.

Kimi kurum ve kuruluşlar çalışanları için bankalarla çok avantajlı koşullarda anlaşmalar yapabilmekteyken, aynı bakanlığa bağlı farklı bölgedeki çalışanlar aynı koşullardan mahrum kalabilmekte olduğu gözlemlendi. Büyük şehirlerde çalışan sayısının fazla olmasına rağmen, kendilerine nazaran küçük sayılan illerdeki yüksek maaş promosyon anlaşması, haksızlık olarak yorumlanırken, bu işin bir standarda konulması için bir çalışma var mı bilinmemekte.

Kamu çalışanlarını ve emeklileri kapsayacak şekilde, maaş promosyonlarına belli bir standart getirilmesi ve çok daha yüksek oranda promosyon sağlanması iş barışını sağlayabileceği gibi, haksızlıkların da önüne geçecek elbet.

TOPLAMDA EN YÜKSEK İLLER

Toplam olarak baz alındığında Kırşehir, Bilecik, İzmir, Erciyes Üniversitesi, Kırklareli, Kayseri, Konya, Siirt, Şanlıurfa, Karabük, Karaman gibi ve benzerinde olan diğer illerde de toplamda 6.500 TL üzeri bir anlaşma söz konusu. Ama burada önemli unsur bu yüksek rakamların oluşmasında anlaşma süresinin uzun olması.

AYLIK BAZ ALINDIĞINDA EN YÜKSEK ALAN İLLER

Balıkesir Üniversitesi, Ağrı, İstanbul Üniversitesi, Iğdır, Batman gibi ve benzerinde olan diğer illerde de, aylık oran olarak hesaplandığında yüksek olan iller arasındalar.

BANKA PROMOSYONU HELAL Mİ?

Banka promosyonun kullanılması veya ne gibi işlerde kullanılması, caiz olup olmadığı ile ilgili Diyanet ve alanında uzman hocaların görüşleri şöyle;

  • DİYANET

Diyanet Dergisi’nin “Diyanet’e Soralım” bölümünde “Banka promosyonu caiz midir” sorusuna “İşleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de, şüpheden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları ve ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur” cevabı verildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarının, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı herhangi bir bankadan alabileceğine dikkat çekilen yazıda şu görüşlere yer verildi:

“Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi karşılığında, gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de şüpheden de tümüyle uzak değildir.”

  • CÜBBELİ AHMET HOCA – AHMET MAHMUD ÜNLÜ

“Faizle muamele yapan bankalarla keyfi uygulamalar caiz değildir. Faiz almasa da faiz müessesesini destekleme anlamında desteklediği için bankalarla işlem uygun ve caiz değildir. Sistem içerisinde sana ödeme yapılıyor maaşın falan, bu gibi şeylerde tabi senin tercih hakkın yoktur. Promosyon birikmiş bu promosyonla bankaya bırakmamalı neden bırakılmamalı o müesseseye destek olmamak için promosyon alınmalıdır. Promosyon alındıktan sonra fakir fukaraya verilmelidir. Kendi işinde kullanılmamalıdır.”

  • İHSAN ŞENOCAK

“Sistem belli bankalarla anlaşmayı şart koşuyor. Bu para faiz hükmündedir. Bu para alınacak çünkü alınmazsa faizci sisteme katkı sağlanmış olunur. Fakat alındıktan sonra kendi ihtiyaçlarınız için kullanmayın. Bu para, ancak kamu yararına harcanabilir. Fakirlere de verilmemelidir.”

  • NUREDDİN YILDIZ

“Banka promosyonu” denen şey helalse bunu ekmek peynir de alabiliriz. Elektrik su faturası ödeyeceğiz diye bir kayıt yok, bununla borç ödeyeceğiz diye bir şey yok. Banka promosyonu helal değilse biz bununla bize ait hiçbir şey yapamayız. Yani helalse bunu ha elektrik faturasında ha kömür malzemesinde ha doğalgaz yakıtında kullandık ha da peynir alarak kullandık yoğurt olarak kullandık. Bu çok yanlış bir anlayış. Şüpheli parayı caminin helâsını yaptıralım veyahut da evin doğalgaz giderini karşılayalım, mutfağa gitmesin! Doğalgaza vereceğin parayı mutfağa getirmiş olursun, bir şey değişmiyor ki. Önemli olan bu para helal midir değil midir? Banka promosyonu evet, direk faiz gibi değildir ama faizin yanı başında büyümüş bir ağaçtır o. Bu şekilde hareket etmeliyiz.

  • MEHMET TALU

“Bankanın verdiği bu promosyon paraların alınması caiz değildir. Çünkü bu paralar hediye değil, faizdir. Maaşların banka üzerinden çalışanlara verilmesi anlaşması karşılığında verilen bir fazlalık olduğu için faizdir. Yani aslında bu promosyon, kurumun bankaya yatırdığı çalışan maaşlarının faizi olmaktadır. Öncelikle şunu belirtelim ki gün geçtikçe ve konuyla alakalı sorular çeşitlendikçe, verilen fetvayı ve meseleyi tekrar gözden geçirme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Günümüzde irili ufaklı birçok resmi ve özel kurumlar çalışanlarına maaşlarını bankalar aracılığıyla ödemektedir. Zaten belli bir sayıda çalışanı olan kurumların maaşlarını elden ödemeleri yasal olarak mümkün olmamaktadır.”

  • HAYRETTİN KARAMAN

Bazı çalışanlar “Biz bu konuda hür değiliz, kurum bize sormadan faizci banka ile anlaşıyor, biz ne yapalım” diyorlar. Böyle bir durum varsa maaşın, bankada bekletilmeden ilk imkanda alınması gerekir ki, bankada kalıp onunla daha fazla faizcilik yapılmasın. Buna rağmen banka maaş alana da bir miktar para veya hediye vermişse onun da -alan yoksul değilse- yoksullara verilmesi gerekir.

Bu hükmün dayanağı nedir? Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır. Bir grup memurun veya çalışanın maaşları faizci bir bankaya yatırıldığı zaman bu banka o parayı -çekilmediği sürece- sisteme sokmakta ve faizli işlemler yaparak para kazanmaktadır. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kurumlara ve memurlara vermektedir.

Bu arada çalışanların ayaklarını bankalara alıştırmayı da hedeflemek söz konusudur. Maaşlar faizci bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor:

1.Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz.

2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan maaşlarınızın faizle işletilmesinden elde edildiğini yukarıda ifade etmiştim.

Bu durumda ne yapalım? Mümkünse maaşlarımızı faizli işlem yapmayan katılım bankalarına yatırıp oradan çekelim. Bunun mümkün olmadığı yerlerde ve şartlarda ise verilen promosyonları alalım ama -yoksul değilsek- bunu yoksullara verelim.

MAAŞ PROMOSYON İHALE SONUÇLARININ İL İL, TOPLAM VE AYLIK BAZDA ORAN LİSTESİ ŞÖYLE;

Güncellenen anlaşmalar yeniden paylaşılacaktır.

GÜNCEL BİLGİ VE HABERLERİMİZDEN HABERDAR OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYARAK SOSYAL MEDYADAN BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.