DOLAR 6,0596
EURO 6,5515
ALTIN 313,4
BIST 119.546
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Çanakkale’de Termik Santralinde Meydana Gelen Patlama TTB’nin Tepkisine Neden Oldu

Türk Tabipleri Birliği, 5 Kasım’da Çanakkale’nin Çan ilçesinde bulunan 18 Mart Kömürlü Termik Santrali’nde meydana gelen patlama ile ilgili açıklama yaptı. Bir işçinin hayatını kaybettiği, bir işçinin de yaralı olarak kurtulduğu kazadan duyulan üzüntünün dile getirildiği açıklamada, kömürlü termik santrallerden vazgeçilmesi gerekliliği Türk Tabipler Birliği tarafından vurgulandı.

Çanakkale’de Termik Santralinde Meydana Gelen Patlama TTB’nin Tepkisine Neden Oldu
06.11.2018
559
A+
A-

Bu kaçıncı termik santrali kazası?

5 Kasım’da Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulu 18 Mart Kömürlü Termik Santrali’nde meydana gelen patlamada bir işçinin hayatını kaybettiği, bir işçinin de yaralı olarak kurtulduğu kazayı büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Medyaya yansıyan haberlere göre buhar kazanı patlaması nedeni oluşan kaza bölgedeki ilk kaza değildir. Hatırlanacağı gibi Eylül ayının son günlerinde Çan’da kurulu diğer bir kömürlü termik santralde de yangın çıkmış ve şans eseri bu yangın can kaybına neden olmaksızın atlatılmıştı.

Kömürlü termik santraller, hava kirliliğinin en önde gelen nedenlerinden biri olarak, toplumda pek çok hastalık ve erken ölümlere neden olmaktadır. Dünyanın terk ettiği bu derece kirli bir uygulamada neden hala ısrar edildiğini, üstelik neden halen onlarca termik santral kurulmasının planlandığını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Bu kaza nedeni ile sormak istiyoruz;

  • Çanakkale ili sınırları içinde kaç tane kömürlü termik santral vardır? Bu santrallerin kaçı yerli; kaçı ithal kömür kullanmaktadır? İthal kömür kullanan santraller varsa; bunun nedeni nedir?
  • Bu kazaların nedeni nedir? Neden birbirine çok yakın iki ayrı santralde yaklaşık bir ay ara ile meydana gelmiştir?
  • Bu kömürlü termik santrallerin kaza dışında Çanakkale ve yöresinde yaşayan insanların sağlıkları üzerinde olumsuz etkileri var mıdır? Ayrıca katı, sıvı ve gaz atıklarının bölgede hava, toprak ve su kirliliğine neden olduğu; tarımsal üretimi olumsuz etkilediği iddiaları doğru mudur?  Doğruysa bu zararın boyutları nedir?
  • Bölgede yeni kömürlü termik santraller yapılması planlanmakta mıdır? Planlanıyorsa nerelerde yapılması düşünülmektedir? İnsan ve çevre sağlığı açısından sonuçları dikkate alınmış mıdır?

Yukarıdaki sorularımıza yanıt beklerken çok daha basit teknoloji ile çalışan kömürlü termik santrallerde bile kısa aralıklarla ‘kazalar’ meydana gelen ülkemizde inatla kurulmaya çalışılan Akkuyu Nükleer Santrali’nde meydana gelebilecek ‘kazaların’ ülkemiz ve bölge ülkeleri için daha büyük yıkıcı sonuçları olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Bu kaza nedeni ile bir kez daha kurulu kömürlü termik santrallerin belli bir program içinde kapatılmasını; yeni kurulacak kömürlü termik santral projelerinden vazgeçilmesi gerekliliğini; elektrik gereksinimimizin gerçek yerli kaynaklarlar olan başta rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasını istediğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

TTB Merkez Konseyi

TTB Halk Sağlığı Kolu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.