DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

“Bütçe Kanunu’nda, Memur Maaşına Yapılacak Artış Yeniden Revize Edilmeli”

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci kamu çalışanlarının gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Memur maaşlarının 2019 yılı dikkate alınarak revize edilmesi gerektiğini belirtirken 3600 ek gösterge hakkında da açıklamalarda bulundu.

“Bütçe Kanunu’nda, Memur Maaşına Yapılacak Artış Yeniden Revize Edilmeli”
13.12.2018
1.043
A+
A-
Kamu Çalışanlarının Ciddi Bir Gelir Kaybı Var
Konuşmasında  ülkenin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılardan en çok kamu çalışanlarının etkilendiğini belirten Başkan Kahveci, “Ülkemizin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılar en çok kamu çalışanlarını etkilemekte. Enflasyon hiç beklenmediği kadar yüksek çıktı. Kamu çalışanları 2018 yılı içinde %7,5 zam ve birinci 6 aylık enflasyon farkını aldılar. Bu rakamları değerlendirdiğimizde kamu çalışanlarının ve emeklilerin ciddi reel bir gelir kayıpları olduğu görülüyor. Bizim harcamalarımız artmış, bunun karşılığında maaşlarda bunun yarısından az bir artış olmuş. Dolayısıyla çalışanlara ek bir zam verilmesi kaçınılmazdır. Bu ek zam hem çalışan hem de emeklilerimizin bütçelerini bir miktar rahatlatacak aynı zaman çarşının, pazarın canlanmasına vesile olacak” açıklamasında bulundu.
Eksi Çıkan Enflasyon Rakamı Çok Manidar
Kasım ayı enflasyon rakamını değerlendiren Başkan Kahveci, “Her ne kadar bu ay enflasyon 1.44 eksi çıkmış olsa da bu rakam çok manidardır. Türkiye’de 2002 yılından bugüne kadar kasım ayı enflasyon rakamlarını çıkarttırdık, ilk defa eksi enflasyon çıkıyor. Bunu çalışana, emeklilere, dar ve sabit geliri olanlara verilecek olan enflasyon farkını daha az verelim düşüncesi ile manipüle ediliyorsa büyük devletlere bu yakışmaz” diye konuştu.
Refah Payı Uygulamasına Geçilmeli
Genel Başkan Önder Kahveci, enflasyon oranlarının 2019 yılı memur maaşlarına yansıtılması gerektiğini belirterek, “Toplu Sözleşmede alınan karar doğrultusunda 2019 yılında kamu çalışanlarına %4+5’lik ücret artışı olacak. Enflasyonun % 21,62 olduğu bir ülkede çalışanları %9’a mahkûm etmek çok hakkaniyetli olmasa gerek. Devlette kendi alacaklarına yüksek oranda zam yaptı. Bir tarafta ülke yöneticilerinin maaşlarına %26 zam yaparken, memurları %9’da bırakmak doğru yaklaşım değildir. Bütçe kanununda kamu çalışanlarına verilecek ücret artışları revize edilmelidir. Hatta bundan daha ilerisi hükümet bundan sonra enflasyona göre artışa değil enflasyon artı refah payı uygulamasına geçmelidir. Bu anlamda dün de Kamu Personeli Danışma Kurulunda ek zam talebimizi Sayın Bakana ve hükümete ilettik.” açıklamalarında bulundu.
3600 Ek Gösterge İle İlgili Kanun Teklifi Kabul Edilmeli 
3600 ek gösterge vaadinin gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Genel Başkanı Kahveci “3600 ek gösterge vaadi bir an önce hayata geçmelidir. Bu konuda ciddi bir beklenti vardır.  Sadece 4 meslek grubu değil tüm memurları ve Yardımcı Hizmetler Sınıfını kapsamalıdır.  Türkiye Kamu-Sen’in mutfağında katkı sağladığı kanun teklifi şuan itibariyle Plan Bütçe Komisyonunda bekliyor. TBMM Başkanımız ve Komisyon Başkanımız bu kanunun bir an önce görüşülmesini sağlarsa kısa süre içerisinde hayata geçecektir. Partiler bu artış konusunda mutabık iken parlamentoda neden bekliyor anlamak mümkün değil.” dedi.
Sözleşmeli İstihdam Tarihin Sayfalarında Yerini Almalı
Tüm sözleşmelilerin kadroya alınması gerektiğini kaydeden Genel Başkanı Kahveci “Kamuda çok farklı istihdam modelleri var.  Aynı işi yapan farklı kadrolarda bulunan, farklı mali ve sosyal haklara sahip çalışanlar var. Bu da çalışma barışını bozuyor. Bu karmaşayı ortadan kaldırmak lazım. Bunu aslında siyasi iktidar 2011 de yaptı. 2013’te yaptı. İki kere yapmış olduğu bu uygulamayı bir kez daha yapabilir. Bu mümkündür, bu arkadaşlarımız kadroya alınır. Sözleşmeli istihdam tarihin sayfalarında yer alır. Biz arzu ediyoruz ki tek istihdam modeli olsun. İş güvencesi olsun. Ondan asla vazgeçmeyiz. İş güvencemizin esnetildiği, kaldıracağı bir çalışma sistemini kabil etmemiz mümkün değildir.  Bununla beraber 150 bin yardımcı hizmetler sınıfımızdaki arkadaşlarımıza da memur kadrosu verilmelidir.” açıklamalarında bulundu.
SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ   VE  ‘DAN  TAKİP EDİNİZ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.