DOLAR 5,5773
EURO 6,1735
ALTIN 271,2
BIST 95.734
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

ATT-DER’den, Genel Müdüre Yoğun Bakımda Çalışma ve Enjeksiyon Yetki Talebi

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri-Paramedik Derneği (ATTDER), Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut’u ziyaret ederek Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ve Paramedikler için taleplerini dile getirdiler.

ATT-DER’den, Genel Müdüre Yoğun Bakımda Çalışma ve Enjeksiyon Yetki Talebi
09.03.2019
1.514
A+
A-

ATTDER’den Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ziyareti
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATTDER) Genel Başkanı Abdullah Baltacı, ATTDER Genel Başkan Yardımcıları Osman Nuri Kundakçı ve Ali İhsan Karaca tarafından Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut’a ziyarette bulunuldular.

Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ali Emre Çağan’ın da bulunduğu toplantıda Acil Tıp Teknisyeni ve Paramediklerin istihdam sıkıntıları, Yoğun Bakımda çalışma için yapılacak düzenlemeler ve IM (Intramusculer) Enjeksiyon yetkisi konuşuldu.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATTDER) tarafından hazırlanan rapor, talep ve önerilerinde yataklı sağlık tesislerinde yoğun bakım hizmetlerinin uygulama usul ve esasları hakkında tebliğde değişiklik yapılması talebinde bulunuldu.

Yoğun bakım servislerinde görevlendirilen uzman tabip, hemşire, sağlık memuru (toplum sağlığı), ebelerin bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda yoğun bakım ve resüsitasyon eğitimleri almaları sağlanır.” maddesinde adı geçen sağlık memuru ifadesine Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Acil Tıp Teknikeri (Paramedik) de eklenmesi talep edilerek Yoğun Bakım Servislerinin bu branşlara da istihdamın açılması istendi.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramedikler Yoğun Bakım Servislerinde Çalışabilmeli
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATTDER); Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramediklerin yoğun bakımda çalışabilmeleri için ilgili değişikliklerin yapılması ve kamu dışı istihdam sorunu önlenmesini hedeflemektedir.

Ayrıca “Kamu Hastane Birlikleri Verimlilik Karnesinin İdari Kriter Grubundaki gösterge kartı hesaplamasında esas alınan unvan (branş) ve Bakım Hizmet Alanlarını’na” göre Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Acil Tıp Teknikeri (Paramedik); acil servis, acil cerrahi, acil dahiliye, acil yoğun bakım ve çocuk acil şeklinde belirlenmiş, gösterge kartı bu listeye göre hazırlanmıştır. Hastanelerin performans değerlendirme sistemi için hazırlanmış olan gösterge kartına dayanak olarak hazırlanmış sağlık personeli, çalışma alanları için, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Acil Tıp Teknikeri’nin (Paramedik) görev alanlarına ameliyathane ve yoğun bakım da eklenmelidir ki böylelikle atanamayan meslektaşlarımızın istihdamı sağlanabilecektir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramediklere, IM (Intramusculer/Kas içi) Enjeksiyon Yetkisi Verilmeli
Acil Tıp Teknisyeni (ATT) heyeti, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Acil Tıp Teknikerinin (Paramedik) görev ve yetkilerinin içerisinde yer alan “IV ve IO girişim yapar”, Paramedikler için ek olarak “hastaneye ulaşıncaya kadar bakanlıkça belirlenen acil ilaç ve sıvıları uygular” ibaresi değiştirilmelidir. Acil Tıp Teknisyeni “hastane öncesi acil sağlık sisteminde IV, IO girişim yapar, tüm modülleri başarı ile tamamlaması koşulu ile IV, IO, IM, SC yoldan hastaneye ulaşıncaya kadar acil ilaç ve sıvıları uygular. Acil Tıp Teknikeri (Paramedik) için “hastane öncesi acil sağlık sisteminde IV, IO girişim yapar, IV, IO, IM, SC yoldan hastaneye ulaşıncaya kadar acil ilaç ve sıvıları uygular.” “Hastanede veya doktorun bulunduğu diğer sağlık tesislerinde ise bu yetkisini doktorun talimatı ile yerine getirir” şeklinde değiştirilmesi talep edildi.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı 2019 Sertifikalı Eğitim Programları Hangileri? Ücretleri Ne Kadar ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.