DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Sağanak Yağışlı

Atama Bekleyen Sağlık Personellerini, İsimleriyle TBMM’de Sordu

Antalya Milletvekili ve aynı zamanda da doktor olan Tuba Vural Çokal, TBMM’de Genel Kurula hitaben Meclis Kürsüsünde ataması yapılmayan ve çalışma şartları zor olan bütün sağlık meslek gruplarını tek tek saydı ve haklarını aradı.

Atama Bekleyen Sağlık Personellerini, İsimleriyle TBMM’de Sordu
20.12.2018
3.272
A+
A-

Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, son yılların en büyük sorunu haline gelen genç işsizleri TBMM’de konu aldı. Meclis kürsüsünde, atanamayan ve görev tanımı olmayan sağlık meslek gruplarını söyleyerek atama talebinde bulundu.

Tuba Vural Çokal’ın TBMM’de yaptığı konuşmasında şu açıklamalara yer verdi:

Son yıllarda hemen herkesin dilinde benzer bir soru var. Çalışıp didinerek okutmaya gayret ettiğimiz evlatlarımız aldıkları diploma ile nerede ve nasıl iş bulacaklar? 2018 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucunda 840.286 olarak planlanan örgün öğretim öğrenci kontenjanı, neredeyse tamamen dolduruldu. Şimdi soruyorum sizlere, bu üniversite eğitimi alan gençlerimizin mezun olduklarında genç işsizler ordusuna nefer olmamaları adına ne gibi çalışmalarınız var? Daha geçen gün Sayın Cumhurbaşkanı, Almanya gezisinde Şansölye’nin kendi ülkesinde 3 milyon üniversite öğrencisi olduğunu söylemesine cevaben, 8 milyon Türk üniversiteli varlığından bahsetmiş. Bu anısına ilaveten ‘nitelik itibariyle zayıf olabiliriz ama beş, on sene sonra biz nitelik olarak da onları yakalayacağız ve geçeceğiz buna inanıyorum’ diyerek ekranlarda dile getirdiği nitelik eksikliğimiz hangi planlarda çözüme kavuşacaktır. Türkiye’nin her yerinde sırf kuruldukları şehre ekonomik katkı yapsınlar diye açılan onca üniversitenin mezunları TÜİK çalışmalarında yalnızca bir genç işsiz istatistiği mi olacaklar? Günümüzde sağlık personeli yetiştiren üniversitelerde birçok bölüm açılarak mezun işsizler ordusu yaratılmıştır. Sağlık elemanlarının istihdamında bugün çok büyük problemler yaşanmaktadır. Örneğin fizyoterapist, patolog, paramedikler, radyoloji teknikerleri, ameliyathane teknikerleri ve bu bölümler gibi onlarcası bu sağlık elemanlarına iş sahası sağlamak sağlık hizmetlerinin standartlarını ve kalitesinin yükselmesine yol açacaktır. İstihdamı yetersiz ağır iş yükü altında ezilen birçok sağlık elemanı arkadaşımız, ülkenin her bölgesinden şahsıma ulaşarak sorunları dile getirmişlerdir. Ben de toplamda 27 bin kadro açılan 470.000 civarındaki bu mezun arkadaşlarımızın sorunlarını doktor bir Milletvekili olarak bu yüce mecliste dile getirmek için kendilerine söz vermiş bulunmaktayım.

“25 Bin Fizyoterapistten Sadece 1.334’ü Atandı”
Mezun fizyoterapist sayısı yüzde 300’den fazla artış göstermiştir. Günümüzde 25.420 fizyoterapi mezunu vardır. 2012 yılından itibaren toplamda 1.334 fizyoterapist atanmıştır. 25 bin mezundan 1.334ü atanıyor. Son zamanlarda mezun sayılarında hızlı bir artış gösteren fizyoterapistler, atama sayılarından huzursuzdur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı 700 yaşlı ve engelli bakım merkezinde 166 fizyoterapist çalışanı bulunması, her 300 kişiye bir fizyoterapist olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca birçok hastanede fizyoterapi randevuları 6 ay sonrasına verilmektedir.

“Perfüzyon Teknikerine Sadece 53 Kadro Açıldı”
Meclis araştırma önergesi verdiğim Perfüzyon Teknikerlerinin de istihdam ve kadro sorunları bulunmaktadır. Kalp ve damar cerrahisi yardımcı hizmetlerinde yetkili bu arkadaşlarımıza 2012 senesinde Sağlık Bakanlığı bir kereye mahsus yetkilendirme sertifikasyon programı uygulamış ve meslek tanımına yetki sertifikası ibaresi eklemiştir. Halen devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde öğrenim gören ve bu bölüme daha sonraki yıllarda kayıt yaptıracak olan öğrencilerin diplomaları Sağlık Bakanlığı tarafından şimdiden işlevsiz sayılmaktadır. Bunun yanı sıra Perfüzyon Teknikeri bölümü dışında iki yıllık ön lisans eğitimi gören 37 bölüme tanınan hakların birçoğu bu arkadaşlarımıza verilmemekte, sertifika sahibi olma şartı uygulanmakta sertifika alabilecekleri herhangi bir kapı da maalesef ki gösterilememektedir. Bu yıl yalnızca 53 kadro açılan ön lisans eğitimleri ile yetkin bir şekilde yetişen Perfüzyon Teknikerlerinin karşılarında duran tüm engellerin ortadan kaldırılmasını talep etmekteyiz.

“Paramaedik, Ataması da, Çalışma Şartları da Zor”
Bir başka grup olarak 2018 yılında yalnızca 1.160 kadro verilen 50 bin atama bekleyeni bulunan İlk ve Acil Yardım Bölümü mezunları vardır. İşin ilginci, İlk ve Acil Yardım Paramedik bölümü 2016 ve 2017 yılında önlisansta en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Kritik durumlarda hastaya ya da yaralıya ilk müdahalede bulunan profesyonel sağlık uzmanı olarak görev yapan paramedik sağlık teknikerlerinin, 24 saat zor şartlarda çalışmalarına rağmen aldıkları maaşın düşük olduğu ve yıpranma payından yararlanamadıklarını da belirtmek istiyorum.

“Patoloji Teknikerinin Görev Tanımı Yok”
Patoloji laboratuvarında, insan doku ve vücut sıvılarının mikroskopik inceleme hazır hale getirilmesini sağlayan Patoloji Teknikerlerimizinde sorunları bulunmaktadır. Patoloji bölümünden mezun 10 binin üzerinde arkadaşımız vardır. Fakat 2018 yılında açılan kadro sayısı sadece 56’dır. 22 Mayıs 2014 tarihli sağlık meslek grupları görev tanımlarının yapıldığı düzenlemedeki görev tanımının sadece Patoloji ve Laboratuvar Teknikerleri için yapılması gerekmektedir. Çünkü görev tanımı sorunu nedeniyle patoloji laboratuvarında farklı alanlardan personellerin çalıştırılmasından dolayı Patoloji Bölümü istihdam alanı daralmaktadır.

“Odyometristlerin Kadro ve Sertifikasyon Sorunu”
Diğer bir grup ise Odyometristler. Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri odyometri bölümü için sertifikalı eğitimler düzenlemektedir. Hemşire arkadaşlarımıza ek bir eğitim vererek sertifikasyonla odyometristlere ait olan meslek yaptırılmaktadır. Arkadaşlarımızın kendi alanlarında uzmanlaşmış oldukları bilinmektedir. Nasıl ki odyometristlerin iki üç günlük bir eğitim alarak diğer sağlık görevlilerini işlerini yapamayacağı bilinmekte ise aynı şekilde odyometristlerin görevlilerinin de başka bir grup tarafından kısa süreli bir eğitim ile yaptırılmaya çalışılması sağlıklı bir sonuç doğurmayacak testlerin güvenilirliğini tehlikeye sokacaktır. 2018 yılında, 190 kadro verilen eğitimli odyometristlerin mezun sayısındaki artış alımların az olması ve yanlış istihdam politikaları sonucunda oluşan mağdurluklarının giderilmesi acilen gerekmektedir.

“Evde Hasta Bakım Teknikerleri Görev Tanımı Yetersiz”
Sağlık personelleri arasında unutulmuş olan ve belki de adını ilk kez duyduğumuz Evde Hasta Bakım Teknikerleri’nden de bahsetmek istiyorum. Ülkemizde bedensel faaliyetlerini yerine getiremeyen, zaruri ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan ve dolayısıyla başkalarının yardımına ve bakımına sürekli muhtaç olan insanların barınabileceği ve gerekli bakım hizmetleri alabileceği rehabilitasyon merkezleri oldukça yetersizdir. Bununla beraber, bu merkezlerde çalışması için yetiştirilen Evde Hasta Bakımı Bölümü Öğrencileri mezuniyet sonrası görev tanımındaki tıbbi müdahale yetkisi yetersizliğinden dolayı, özel sektör dahil hiçbir yerde istihdam edilememektedir. 27 Şubat’ta yayımlanan yönetmeliğe göre Evde Hasta Bakımı teknikerleri evde sağlık birimlerinde yer almalıdır. İlk mezunların atanmasından sonra bölümün önü görev tanımından dolayı kapatılmıştır. Her yıl mezun veren geleceğin sağlık elçileri, hakları olan görev tanımını almalıdırlar. Avrupa standartlarında bir bölüm olan ve pilot uygulaması kabul edilen evde sağlık hizmeti ülkemizde ilerlemeli ve hak ettiği değeri almalıdır.

“Sosyolog, Psikolog, Öğretmen ve Sosyal Çalışmacılar”
Soru Önergesine vermiş olduğum Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı bünyesinde ek ders karşılığı çalışan Sosyolog, Psikolog, Öğretmen ve Sosyal Çalışmacı arkadaşlarımızın da mağduriyetleri ortadadır. İş güvencesi, özlük hakları, eğitim hakkı, nöbet hakkı, izin hakkı, ücret kurumsal kimlik ve kadro hakkı konularında çok büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar.

Diş Hekimleri
Son olarak atama kadrolarında 4.000 kişilik istihdamı öngörülen Diş Hekimlerimiz altyapısı yetersiz üniversitelerde eğitimin mümkün olmadığını düşünmekte ve atama kontenjanı yetersizliği sebebi ile gelecek planlaması yapamamaktan dert yanmaktadırlar.

“Açacağınız Atamalarda Bu Meslekler Niye Yok?”
Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, sağlık personelimizin iş yükünü azaltmak ve hastalarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti vermek adına önümüzdeki aylarda yapılacak olan bir atamadan bahsetti. Acil Tıp Teknikerleri, Veri Hazırlama İşletmeni, Ambulans Şoförlüğü gibi alanlarda 6.500 kişilik atama yapacağını ve 2019 yılında pratisyen Hekim, Uzman Hekim, Diş Hekimi, Eczacı olmak üzere 25.000 sağlık personelinin atamasını gerçekleştirileceğini açıkladı. Konuşmalarımızda bahsettiğimiz atama sorunlarının özneleri olan arkadaşlarımızın bu listede adlarının geçmiyor olması bizleri haklı çıkartmaktadır. Sağlık Bakanlığı araç ve bina giderlerini son 3 yılda toplam 823 milyon civarı kaynak ayırmış ise personelinin de kaynak yok bahanesi ile atama yapılmaması şansı bulunmamaktadır. Bu arkadaşlarımızın sorunlarını kendi evlatlarınız gibi dert edinmenizi sizlerden talep ederek sözlerime son veriyor ve sağlıktan büyük zenginlik yok diyor hepinizi saygıyla selamlıyorum. Teşekkür ederim.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ   VE  ‘DAN  TAKİP EDİNİZ

Sağlık Bakanı Koca: “Sağlık Bakanlığı Kadrosuna 31.500 Personel Alınacak”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.