Sağlık Görevlileri – Sağlık Personelleri – En Güncel Haber ve İlanlar

Atama Bekleyen Ameliyathane Teknikerleri Görev Tanımı Düzenlenmesi İstiyor

Yaklaşık 16 bin mezunu olan Cerrahi ve Ameliyathane Teknikerleri; görev tanımlarındaki açık uçlu ifadelerin değiştirilmesini ve ameliyathane sertifikasyonuna son verilmesini istiyorlar.

Atama Bekleyen Ameliyathane Teknikerleri Görev Tanımı Düzenlenmesi İstiyor

KKTC ve Türkiye’de yaklaşık 50 Üniversiteden mezun olan Ameliyathane (Teknikerleri) Hizmetleri öğrencileri Ameliyathane Teknikerleri unvanını alır. Güvenli Cerrahiyi sağlamak için öğrencilere üniversite Laboratuvarında gerçek ameliyathanelerde cerrahi disipline uygun olarak Cerrahlar ve Akademisyenler tarafından eğitim verilir. Üniversite müfredat programlarının tamamında cerrahi güvenliği artıracak şekilde, steril cerrahi ekibe (Scrup-Sirküle) dahil edilmek üzere Ameliyathane Teknikerleri öğrencileri yetiştirilmektedir.

Görev tanımında “Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata dahil olur Cerrahı asiste eder” maddesi olmadığı için Ameliyathane Teknikerleri özel sektörde iş bulamayarak mağdur olmaktalar. Bazı devlet hastanelerinde de steril olarak ameliyata dahil edilmeyerek mesleğinin gereğini yapamamakta ve geri planda heba olmaktadır. Sağlık Bakanlığınca çıkarılan 29007 sayılı Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik vesilesinde, Ek-1/b’de, ‘İş ve görev tanımları’ maddesine müteakip tanımlanan Ameliyat (Cerrahi) Teknikerliği bölümü görevleri sayımındaki ğ bendinde; ‘Cerrahi işlem sırasında hekimin uygun gördüğü durum ve şekilde cerrahi ekibe yardım eder’ ibaresinin, “Ameliyat sırasında steril alan içinde (Scrup-Sirküle ) çalışır Cerrahı asiste eder” ibaresiyle değiştirilip Görev Tanımında açık uçlu ifadeler bırakılmadan düzenlenmesi gerekmekte.

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde düzenlenen iki aylık Ameliyathane sertifika programlarına katılan Ebe-Hemşire, Sağlık Memuru, Toplum Sağlığı Teknisyeni, Laboratuvar Teknikerleri bile steril vakaya dahil olma hakkı kazanırken cerrahlardan ve akademisyenlerden cerrahi eğitim alan Ameliyathane Teknikerleri steril olarak ameliyata girmekte ve iş bulmakta zorlanmaktalar. Sağlık Bakanlığı bünyesinde düzenlenen Ameliyathane sertifika programlarından dolayı Cerrahi standartları oluşturmak için kurulan Ameliyathane Teknikerleri ameliyathanelerde görev alamamaktadır. Sertifika programları iptal edilerek Diplomalı mezunların önü açılmalıdır.

Ameliyathane Teknikerlerinin bir diğer sorunu olan PDC (Bulundurulması Zorunlu Asgari Personel) tablosunda bir çok branş bulunmasına rağmen Ameliyathane Teknikerleri PDC tablosuna alınmamış alınmayı beklemektedir. Ameliyathane (Cerrahi) Teknikerler 16 bin mezuna sahiptir. Yıl sonunda mezun olacak olan öğrencilerimizle mezun sayımız 19-20 bin civarında olacağı ön görülüyor devlet büyüklerinin 2014 yılından günümüze Ameliyathane (Cerrahi) Teknikerlerin mağduriyetlerini duymamış ve giderilmemiş olmaları çok vahim üzücü bir durum. Mevzuat çalışmalarından değerlendirileceği söylense de somut bir adım bekliyoruz artık. Sağlık Bakanlığını, ilgili birim olan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünü Sağlık Komisyonunu göreve mağduriyetinin giderilmesi için çalışmaları başlatmaya davet ediyoruz.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YÖK’ten Yeni Karar: Sınırlama Kaldırıldı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ