DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Rüzgarlı

5 Haziran Türkiye’de Çevre Sağlıkçılar Günü Olsun

Ankara’da 16.09.2014 de tarihinde kurulan Çevre Sağlıkçılar Platformu 5 Haziran Türkiye Çevre Sağlığı Günü vesilesiyle Ankara Hekimevi’nde toplantı ve akabinde iftar organizasyonu ile hem meslektaşlarını hem de davetlilerle bir araya geldi.

5 Haziran Türkiye’de Çevre Sağlıkçılar Günü Olsun
21.05.2019
827
A+
A-

5 Haziran Türkiye Çevre Sağlığı Günü de Olsun

Ankara’da 16.09.2014 de tarihinde kurulan Çevre Sağlıkçılar Platformu 5 Haziran Türkiye Çevre Sağlığı Günü vesilesiyle Ankara Hekimevi’nde toplantı ve akabinde iftar organizasyonu ile hem meslektaşlarını hem de davetlilerle bir araya geldi.

Toplantıya Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Dairesi Başkanı Selami Duman, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Şenol Şentürk, Isparta’dan Türk Sağlık sen Isparta Şube Başkanı Çevre Sağlığı Teknisyeni Mümtaz Kamil Durak, Sağlık Eğitimcileri Derneği Başkanı İsmet Datlı, Niğde Bor TSM’den Mustafa Uçan ve Ankara’da ikamet eden Çevre Sağlığına gönül vermiş farklı tarihlerde, farklı okullardan mezun Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikeri katılım sağladı.

Toplantıya üzülerek katılamayacağını ve bir başka programa davetli olduğu için gelemeyeceğini bildiren davetlilerin mesajları paylaşıldı.

Programı, Sağlık Bakanlığı Ankara Hekimevi’nde 17 Mayıs 2019 Çarşamba saat 19.00 da başladı. Platform Başkanı İbrahim Görünme, kısa bir açılış konuşması yaparak hazırlanmış olan 2 videoyu katılımcılara sundu. Bu tür toplantıların öneminde bahseden İbrahim Görünme, 5 Haziran Dünya Çevre Gününü artık Türkiye Çevre Sağlığı Günü olarak ilan edilmesini ve meslektaşlarımızın bugünü sahiplenmesi gerektiğini, atanamayan 3000 Çevre Sağlıkçı bulunduğunu ve bir an önce özellikle Sağlık Bakanlığı’nın yüksek sayıda alım yapması gerekliliğini, MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderdikleri yazı ile ilgili yönetmelikte değişikliğe giderek çevre sağlığı teknisyen ve tekniker kadrosu açmasını ve alım yapmasını beklediklerini ayrıca Platforma gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Toplantıya katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Şenol Şentürk ise “Bölüşürsek Tok Oluruz, Bölünürsek Yok Oluruz” temalı konuşmasını yaptı

Daha sonra söz alan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çevre Sağlığı Dairesi Başkanı Selami Duman, kendilerinin sağlık memuru kökenli olması, ayrıca çevre sağlığı daire başkanlığı yönünden platformun çalışmalarını ilgiyle takip ettiklerini, talep edildiği takdirde kendilerine her konuda yardımcı olmak istediklerini belirtti.

Söz alan Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı Çevre Sağlığı Teknisyeni Mümtaz Kamil Durak ise kendisinin çevre sağlığı teknisyeni olarak devam eden bir sendika yönetici olması hasebiyle durumlara vakıf olduklarını, dağıtılan bilgi notunun 6. Maddede yer alan 1219 sayılı kanunda 2014 yılında yapılan değişikliğin sahada çok olumsuz sonuçlar doğurduğunu, sağlık personeli sayılmaması sebebiyle Fiili Hizmet Zammı ( Yıpranma), 3600, ek ödeme gibi konularda meslektaşlarımızı mağdur olduğu/olacağı ve bu konunun acilen düzeltilmesi için gerek sendikaların gerekse sivil toplum kuruluşlarının daha etkin çalışmasını gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılan diğer Çevre Sağlıkçıların öneri ve görüşleri dinlenerek, iftar yemeğine geçildi. İftar sonrası okul yıllarını konuşarak özlem gideren Çevre Sağlıkçılar, fotoğraf çekimi sonrası daha sonra düzenlenecek bir başka toplantıda buluşmak üzere ayrıldı.

SAĞLIK VE SAĞLIKÇIYA DAİR GÜNCEL HABER VE YENİ PERSONEL İLANLARINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ BİZİ   VE  ‘DAN TAKİP ETMEK İÇİN LİNKLERİNİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  1. çevresağlıkçılar dedi ki:

    Teşekkürler